Serwis Doradztwa Podatkowego

Pokrywanie świadczeń związanych z delegowaniem pracowników do innego państwa UE jako niestanowiące przychodu pracownika

W dniu 12 marca 2025 r. WSA w Gliwicach wydał wyrok sygn. I SA/Gl 1127/24, w którym uznał że zapewnienie pracownikom delegowanym usług zakwaterowania i podróży jest wyłącznie w interesie pracodawcy delegującego ich z terytorium Polski do innego państwa UE – nie zaś samych pracowników.

Sprawa dotyczyła interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora KIS (nr 0115-KDIT1.4011.357.2024.1.MST, z dnia 9 lipca 2024 r.). Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, polska Spółka świadcząca usługi, m.in. obróbki metalu, głównie na terenie EOG delegowała czasowo pracowników zatrudnionych w Polsce do pracy za granicą. Delegacje te, odbywające się za zgodą pracowników, trwały maksymalnie 183 dni i były regulowane aneksami do umowy o pracę. Prace w jednej lokalizacji trwały przeciętnie od 6 do 8 tygodni. Zatrudnieni w Polsce pracownicy są czasowo oddelegowywani za granicę na podstawie aneksów do umowy o pracę (maks. 183 dni), za ich zgodą. Spółka zapewnia im bezpłatne zakwaterowanie lub pokrywa jego koszty, nie wypłacając diet ani innych świadczeń z tytułu podróży służbowej. Pracownik nie może dysponować miejscem zakwaterowania.

W związku z tym Spółka zapytała:

  1. Czy zapewnienie bezpłatnego zakwaterowania stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy?
  2. Czy spółka jako płatnik ma obowiązek uwzględniać wartość tego zakwaterowania w przychodach pracowników i pobierać zaliczki na podatek?

Spółka uznała, że w przedstawionej sytuacji nie dochodzi do powstania przychodu po stronie pracowników. Dyrektor KIS nie podzielił tej argumentacji. W interpretacji z dnia 9 lipca 2024 r. uznał stanowisko Spółki za błędne, wskazując, że bezpłatne zakwaterowanie spełnia warunki nieodpłatnego świadczenia z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. – jest dobrowolne, przynosi pracownikowi wymierną korzyść i nie jest konieczne do wykonywania pracy. Wartość świadczenia powinna być uznana za przychód i opodatkowana, z możliwym zastosowaniem zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. – zależnie od postanowień odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Spółka zaskarżyła interpretację do WSA w Gliwicach. Sąd przychylił się do stanowiska Spółki i uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu wyroku WSA w Gliwicach wskazał, że „(…) z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, iż oferowane przez skarżącą usługi wykonuje ona w różnych lokalizacjach geograficznych. W konsekwencji mając na uwadze charakter wykonywanych przez pracowników obowiązków, które także w przypadku delegowania na terenie Polski, czy poza UE, niczym nie różnią się od tych wykonywanych na terenie innych Państw Członkowskich, przyjąć należy, że również w takich przypadkach nie będzie podstawy do przyjęcia, iż uzyskują oni nieodpłatne świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f. Trudno byłoby bowiem znaleźć racjonalne powody, dla których ten sam pracownik przez część miesiąca, czy nawet roku podatkowego, miałby uzyskiwać nieodpłatne świadczenia z tytułu zapewnianego przez pracodawcę zakwaterowania, a przez część nie. Jedynym kryterium różnicującym byłoby miejsce delegowania, a mianowicie świadczenie pracy w innym Państwie Członkowskim UE. To zaś prowadziłoby do pośredniej dyskryminacji pracowników w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy delegowanej w zależności od miejsca jej wykonywania. Tego rodzaju sytuacja byłaby niezgodna ze standardami demokratycznego państwa prawnego wywodzonego z art. 2 Konstytucji RP. Z punktu widzenia pracownika trudno przyjąć, aby to samo świadczenie w postaci zakwaterowania raz miało dla niego charakter nieodpłatnego świadczenia, a innym razem nie.

Tym samym w realiach rozpoznawanej sprawy wszystkie świadczenia związane z zakwaterowaniem przez skarżącą pracowników należy uznać za ponoszone w interesie pracodawcy. Wobec tego nie rodzą one w ogóle obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie pracowników”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją