Dnia 24 lutego br. Prezydent RP podpisał ustawę nowelizującą przepisy dotyczące podatku VAT, podatku akcyzowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r. poz. 222). Nowelizacja wprowadza szereg zmian, które mają istotne znaczenie dla przedsiębiorców, w tym m.in. przedłużenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT oraz zmiany w zakresie stawek VAT i akcyzy.
Nowelizacja ustawy wydłuża stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca, odpowiada za rozliczenie podatku VAT. Przedłużenie to dotyczy transakcji związanych z gazem, energią elektryczną oraz usługami przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z nowymi przepisami, mechanizm odwrotnego obciążenia będzie obowiązywał do 31 grudnia 2026 roku.
Ustawa wprowadza także szereg zmian w przepisach dotyczących stawek VAT:
- 0% VAT – dostawa statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, wykorzystywanych na morzu, ale nie będących statkami pełnomorskimi, będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 0%,
- 8% VAT – Przedłużenie stosowania stawki VAT 8% dla dostawy wyrobów medycznych wprowadzonych do obrotu na podstawie przepisów obowiązujących przed nowelizacją ustawy o wyrobach medycznych,
- doprecyzowanie przepisów – zmiany w przepisach dotyczących stosowania obniżonej stawki VAT na nawozy, środki ochrony roślin i pasze, poprzez odesłanie do definicji tych produktów zawartych w aktach prawnych branżowych,
- 5% VAT – obniżenie stawki VAT na dostawę kubeczków menstruacyjnych z 23% do 5%.
Nowe przepisy wprowadzają także zawieszenie poboru akcyzy od samochodów osobowych, które będą rejestrowane w Polsce profesjonalnie w celu wykonywania jazd testowych, w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Zawieszenie to będzie obowiązywało przez okres 18 miesięcy. Dodatkowo, przewidziano możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w Polsce, które będą wywożone z kraju.
Ustawa znosi też obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Zamiast tego, przedsiębiorcy będą zobowiązani do raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych. Zmiana ta ma na celu uproszczenie procesu rozliczeniowego.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2025 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, które zaczną obowiązywać już od 28 lutego 2025 roku.