Serwis Doradztwa Podatkowego

Rozliczanie podatku od towarów i usług w związku z transgraniczną sprzedażą telefonów

W dniu 16 października 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną nr 0114-KDIP1-3.4012.424.2024.2.PRM dotyczącą podatku od towarów i usług, w szczególności w zakresie prawa do zastosowania procedury VAT-marża przy dostawie używanych telefonów komórkowych, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski, polegającą na zakupie używanych telefonów komórkowych, ich odnawianiu lub naprawie, a następnie dalszej odsprzedaży. Wnioskodawca nabywa telefony, które – po ewentualnym odnowieniu lub naprawie – będą nadawały się do ponownego użytku. Każdy zakup jest poprzedzany oceną stanu technicznego urządzenia. Proces odnawiania i naprawy telefonów odbywa się w Polsce.

Telefony są nabywane głównie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., jak również od podmiotów z UE nieprowadzących analogicznej działalności (1). Telefony będę również nabywane od instytucji niebędących podatnikami VAT w Polsce i za granicą (2). Wnioskodawca przewiduje również możliwość zakupu telefonów od instytucji publicznych, takich jak ministerstwa czy instytucje kultury – zarówno krajowych, jak i unijnych – które korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (3). Do takich transakcji jeszcze nie doszło, jednak mogą one mieć miejsce w przyszłości, biorąc pod uwagę unijny nacisk na naprawę i ponowne użycie używanych towarów.

W ocenie Wnioskodawcy, nie będzie on zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia telefonów od ww. instytucji, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Dotychczas nie dokonywano również importu towarów, choć Wnioskodawca planuje rozpoczęcie takich działań i wówczas stanie się importerem. Obecnie Spółka nie jest zarejestrowana w systemie OSS.

Sprzedawane przez Spółkę telefony klasyfikowane są według PKWiU 26.30.22 – jako telefony do sieci komórkowych lub innych sieci bezprzewodowych. Sprzedaż odbywa się głównie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, zamieszkałych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE. Spółka odpowiada za organizację i koszt transportu towarów, najczęściej z wykorzystaniem firm kurierskich (np. DHL, UPS).

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w odniesieniu do opisanych powyżej łańcuchów dostaw (punkty 1–3) możliwe będzie zastosowanie procedury VAT-marża, zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., a co za tym idzie – wykazywanie i odprowadzanie podatku wyłącznie w Polsce również w przypadku sprzedaży do innych krajów UE.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do przypadków opisanych w punktach 1–3 ma on prawo do zastosowania procedury VAT-marża.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że „(…) katalog podmiotów, wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy, od których nabycie towarów warunkuje możliwość zastosowania opodatkowania marżą sprzedaży tych towarów jest katalogiem zamkniętym. Wspólną cechą wszystkich przypadków, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że we wcześniejszej fazie obrotu podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu. Dotyczy to zarówno osób, które nie są podatnikami tego podatku i już z tego powodu pozbawione są możliwości obniżenia podatku należnego, jak i osób, które wprawdzie są podatnikami tego podatku, ale z różnych powodów prawo do obniżenia podatku należnego im nie przysługiwało.

Nabywają Państwo Towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy oraz działalności odpowiadającej takiej działalności na terenie UE. Zamierzają Państwo również nabywać Telefony używane od instytucji niebędących podatnikami VAT w Polsce i na terenie Unii Europejskiej, które to instytucje korzystałyby ze zwolnienia z podatku VAT odpowiadającego art. 113 ustawy. Będą Państwo również nabywać Towary od instytucji będących podatnikami VAT w Polsce i na terytorium Unii Europejskiej, jednakże – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – tanskacje te będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT lub będą opodatkowane na zasadzie marży.

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co oznacza, że opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie, a ściślej te czynności, które zostaną uznane za wykonane w danym miejscu. W tym przypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania. Stąd też niezbędne jest ustalenie miejsca dostawy towarów. Aby prawidłowo określić miejsce opodatkowania danej dostawy należy wskazać, gdzie znajduje się towar w momencie dostawy. Określenie miejsca dostawy w przypadku dostawy towarów między podatnikami z różnych państw wskazuje państwo, w którym dana czynność powinna zostać opodatkowana”.

Dyrektor KIS potwierdził, że przy dostawach używanych telefonów opisanych w punktach 1–3, Wnioskodawca będzie mógł określać podstawę opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. – jako marżę, będącą różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją