Serwis Doradztwa Podatkowego

Składanie deklaracji i korekt a kontrola celno-skarbowa – zmiany w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej

W dniu 17 kwietnia 2025 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług (nr projektu UDER7). Zmiana ma na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych z dobrowolnym wykonywaniem przez podatnika (kontrolowanego) obowiązku podatkowego w postaci złożenia korekty deklaracji częściowo uwzględniającej ustalenia naczelnika urzędu celno-skarbowego zawarte w wyniku kontroli celno-skarbowej albo deklaracji po wszczęciu i zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Zmiany mają zatem charakter doprecyzowujący.

Rozwiązania przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2025 r. poz. 172, ze zm.) mają na celu mają na celu zmniejszenie obciążeń podatników (nienaliczanie odsetek za zwłokę w przypadku zapłaty zobowiązania podatkowego ujętego w złożonej deklaracji albo korekcie deklaracji; możliwość zastosowania niższej wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego wynikającego z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2025 r. poz. 222), a także zwiększenie efektywności i sprawności działania organów Krajowej Administracji Skarbowej (przyspieszenie wpłat zobowiązania podatkowego, w całości albo w części, w której kontrolowany podatnik nie kwestionuje ustaleń naczelnika urzędu celno-skarbowego).

Zmiana w ustawie o podatku od towarów i usług ma na celu dostosowanie regulacji do zmiany ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. przewidującej rozszerzenie możliwości składania deklaracji pierwotnej po doręczeniu upoważnienia do kontroli celno-skarbowej.

W projekcie zaproponowano zmiany mające na celu umożliwienie:

  • składania korekty deklaracji po zakończeniu kontroli celno-skarbowej (doręczeniu kontrolowanemu wyniku kontroli celno-skarbowej uwzględniającej częściowo ustalenia z tej kontroli);
  • Składania deklaracji w terminie 14 dni od dnia wszczęcia kontroli celno-skarbowej (doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do kontroli celno-skarbowej, jeżeli nie została złożona przed wszczęciem tej kontroli). Obecnie w ramach art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. dopuszcza się możliwość skorygowania deklaracji w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej;
  • składania deklaracji po zakończeniu kontroli celno-skarbowej, jeżeli nie została złożona przed wszczęciem i po wszczęciu tej kontroli. Obecnie na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. możliwe jest złożenie korekty w ciągu 14 dni od doręczenia wyników kontroli celno-skarbowej.

Oprócz tego projekt ustawy będzie przewidywał zmianę w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług o charakterze dostosowawczym do zmiany w ustawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. przewidującej rozszerzenie możliwości składania deklaracji pierwotnej po doręczeniu upoważnienia do kontroli celno-skarbowej.

Omówiony projektu ustawy związany jest z realizacją filaru VI: „Wsparcie dla biznesu i deregulacja” planu gospodarczego na 2025 r. „Polska. Rok przełomu”, który zakłada eliminację zbędnych procedur administracyjnych, redukcję kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją