Serwis Doradztwa Podatkowego

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie odpisów amortyzacyjnych w spółkach nieruchomościowych

W wyroku z dnia 28 stycznia 2025 r. (II FSK 1652/23) NSA orzekł, w przedmiocie ograniczenia z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które przewiduje, że odpisy amortyzacyjne w spółkach nieruchomościowych nie mogą być wyższe niż te dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Rozstrzygany przez NSA spór dotyczył wykładni art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji, gdy nieruchomość dla celów bilansowych nie stanowi środka trwałego podlegającego odpisom amortyzacyjnym. Zgodnie ze wspomnianym przepisem kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji Środków Trwałych nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zdaniem NSA z brzmienia przepisu wywieść można, że aby spółka nieruchomościowa mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych – chociaż nie dokonuje ich na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, gdyż stosuje inne standardy rachunkowości (np. MSR-y lub wartość godziwą) – powinna przeprowadzić operację porównania wysokości tych odpisów ustalonych według stosowanych standardów rachunkowości do hipotetycznej wartości tych odpisów ustalonej zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jeżeli taka operacja porównawcza wykaże, że odpisy według innych standardów rachunkowości, w tym według wartości godziwej, byłyby wyższe niż według hipotetycznej wartości ustalonej zgodnie z przepisami o rachunkowości (nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości), to spółka nieruchomościowa zobowiązana będzie do ich obniżenia do takiej wartości hipotetycznej, jaką ustaliła zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Jednocześnie NSA orzekł, że nieuprawnione jest rozumowanie, zgodnie z którym spółka nieruchomościowa, która nie dokonuje, na podstawie ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) od posiadanych nieruchomości, nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu dokonywanych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych, gdyż w takim przypadku wartość dokonywanego odpisu wynosi „0” i w konsekwencji spółka nieruchomościowa nie będzie uprawniona do dokonywania odpisów podatkowych w ogóle.

Źródło: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/29B7991966

 

Miłosz Dyrka

Młodszy konsultant podatkowy

tel: 22 517 30 60 (wew. 209)

milosz.dyrka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją