Raportowanie schematów podatkowych MDR - Marek Zagórski (szkolenie nagrane)

Szkolenie nagrane wraz z udziałem Uczestników i pytaniami

Czasz trwania szkolenia wraz z przerwami wynosi 4 godziny i 20 minut

Jak skorzystać ze szkolenia?

Zgłoś się online poprzez nasz formularz „zapisz się” na dole strony. Na podstawie otrzymanego potwierdzenia dokonaj wpłaty i wyślij ją zwrotnie na mail z którego zostało wysłane potwierdzenie otrzymania zgłoszenia. W odpowiedzi my wyślemy unikatowy kod z dostępem do szkolenia, który będzie działał przez 7 dni.

Zapraszamy Państwa do zakupu 7 dniowego dostępu do szkolenia, które zostało nagrane w dniu 4 czerwca 2020 r. wraz z udziałem Uczestników i zadawanymi przez nich pytaniami.

 

 

Z dniem 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie obowiązek raportowania schematów podatkowych, których wdrożenie skutkuje powstaniem korzyści podatkowej. Ta niezwykle szeroka definicja legalna umożliwia zakwalifikowanie do niej wielu działań podejmowanych przez doradców podatkowych adwokatów, radców prawnych, księgowych wykonywanych na rzecz klientów. Zgodnie z wolą ustawodawcy obowiązek złożenia raportu dotyczy co do zasady każdego przypadku oszczędności podatkowej, m.in. niepowstania zobowiązania podatkowego, obniżenia jego wysokości, a także powstania albo zawyżenia straty podatkowej.

Wprowadzenie raportowania schematów podatkowych nałożyło szereg obowiązków na tzw. promotorów, korzystających oraz wspomagających. Wśród najważniejszych wymienić należy obowiązek zgłoszenia informacji o schemacie MDR-1 oraz obowiązek złożenia informacji MDR-3. Brak właściwego wypełnienia swoich obowiązków sankcjonowany jest karami administracyjnymi oraz karnoskarbowymi.

Informacja MDR-3 składana jest tylko i wyłącznie przez tzw. korzystających, którzy dokonywali w danym okresie rozliczeniowym jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego lub uzyskiwali wynikającą z niego korzyść podatkową, w terminie złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej tego okresu rozliczeniowego. Informacji MDR-3 nie można złożyć przez pełnomocnika, a w przypadku korzystających będących osobami prawnymi podpisywana jest przez wszystkich członków organu zarządzającego, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Brak wcześniejszego zgłoszenia schematu podatkowego w informacji MDR-1 lub brak otrzymania Numeru Schematu Podatkowego w stosunku do zgłoszonego schematu podatkowego nie zwalnia z obowiązku złożenia informacji MDR-3.

Szkolenie kierowane jest zarówno do podatników, w tym zwłaszcza księgowych i dyrektorów finansowych, jak i podmiotów świadczących profesjonalną obsługę podatkową (biur rachunkowych) i ma na celu zapoznanie z nowymi obowiązkami oraz omówienie wynikających stąd skutków podatkowych, jak również problematyki wynikającej z obowiązywania od dnia 1 stycznia 2019 r. nowych przepisów. W ramach szkolenia przedstawione zostaną procedury postępowania przez promotorów, korzystających oraz wspomagających mające na celu prawidłowe wypełnienie przez nich obowiązków raportowania. Szkolenie uwzględnia zmiany dotyczące terminów raportowania schematów podatkowych wynikające z aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 

  1. Informacje wstępne.
    1. Geneza powstania obowiązku raportowania MDR;
    2. Przepisy przejściowe oraz 1 obowiązek retrospektywnego przekazania informacji o schematach podatkowych;
    3. Zakres przedmiotowy raportowania schematów.
  2. Definicja schematu podatkowego. Kiedy powstaje obowiązek ujawnienia schematu podatkowego?
    1. Definicja „schematu podatkowego” i jego rodzaje”;
    2. Definicja „uzgodnienia”;
    3. Definicja „korzyści podatkowej”;
    4. Czy każdy „schemat podatkowy” będzie podlegał zgłoszeniu?
    5. Czym są „cechy rozpoznawcze schematu podatkowego”? (definicja ogólnej, szczególnej i inna szczególnej cechy rozpoznawczej)
  3. Zakres podmiotowy obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych.
    1. Kto jest „promotorem” i jakie są jego obowiązki?;
    2. Kto jest „korzystającym” i jakie są jego obowiązki?;
    3. Kto jest „wspomagającym” i jakie są jego obowiązki?;
  4. Procedura raportowania schematu podatkowego do Szefa KAS przez promotora, korzystającego i wspomagającego.
    1. Rodzaje przekazywanych informacji: MDR-1, MDR-2, MDR-3, MDR-4
    2. Czynności raportowania;
    3. Termin raportowania;
    4. Problematyka tajemnicy zawodowej;
    5. Treść raportowanego schematu podatkowego;
  5. Procedura wewnętrzna:
    1. Podmioty zobowiązane do posiadania procedury wewnętrznej
    2. Cel posiadania procedury wewnętrznej
  6. Sankcje oraz ochrona w związku z raportowaniem
    1. Odpowiedzialność za brak raportowania lub nieprawidłowe raportowanie;
    2. Kary za brak raportowania;

Szkolenie prowadził:

Marek Zagórski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, aplikant adwokacki. Od ponad 5 lat jest pracownikiem Instytutu Studiów Podatkowych. Odpowiedzialny jest za sporządzanie opinii prawno-podatkowych, pism procesowych, a także projektów aktów prawnych.
Współautor publikacji z zakresu prawa podatkowego m.in. komentarza do ustawy o podatku akcyzowym, oraz komentarza do dyrektywy 2006/112/WE Autor licznych artykułów o tematyce prawnopodatkowej w Biuletynie Instytutu Studiów Podatkowych, a także Dzienniku Gazecie Prawnej i na portalu infor.pl.

Cena:

Cena za dostęp do szkolenia przez 7 dni z jednego urządzenia (komputer lub telefon) wynosi 189 zł netto (232,47 brutto)

 

Nie można udostępniać zakupionego szkolenia osobom trzecim. Grozi to odpowiedzialnością karną. Instytut współpracuje z firmą, która na co dzień zajmuje się przeciwdziałaniem nielegalnemu udostępnianiu filmów. Na jednym urządzeniu w czasie 7 dni możecie Państwo obejrzeć szkolenie wielokrotnie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Kontakt:

Adres: ul. Kaleńska 8 04-367 Warszawa

Email: szkolenia@isp-modzelewski.pl
Telefon: 225173090

Zapisz się

Pobierz formularz zgłoszenia

Działy szkoleń

Dział Szkoleń w Warszawie

więcej

Dział Szkoleń w Wielkopolsce

więcej

Dział Szkoleń w Małopolsce

więcej

Dział Szkoleń na Śląsku

więcej