3. Warunki skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym.
W myśl art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną w procesach mineralogicznych.
W związku z powyższym powstały wątpliwości jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było skorzystanie z powyższego zwolnienia.
W kwestii tej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.296.2018.2.MK), w której to zostało stwierdzone: ?(?) zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy podlega energia elektryczna (po spełnieniu warunku o którym mowa w art. 30 ust. 7b pkt 1 ustawy), która jest bezpośrednio i natychmiastowo zużyta w procesie mineralogicznym rozumianym jako ciągu przemian fizykochemicznych minerałów (związków chemicznych powstałych wskutek procesów geologicznych).
W związku z powyższym, co do zasady zwolnieniu podlegać będzie energia elektryczna wykorzystana jedynie w ww. zakresie natomiast zwolnieniu nie będzie podlegać energia elektryczna służąca napędzaniu (wprawianiu w ruch) urządzeń wykorzystywanych w tym procesie metalurgicznym, a także zasilaniu innych urządzeń nie uczestniczących bezpośrednio i natychmiastowo w tym procesie, nawet jeśli zasilanie tych urządzeń jest konieczne aby ten proces mógł się odbyć.(?) stwierdzić należy, że zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy podlegać będzie energia elektryczna wykorzystywana przez:
- elektrody dogrzewu – do wytworzenia dodatkowej energii cieplnej niezbędnej do stopienia zestawu szklarskiego;
- piece do podgrzewania części formujących – do podgrzania elementów formujących, z wyłączeniem energii elektrycznej wykorzystywanej do napędzania mechanizmów otwierania/zamykania drzwi pieca.
Zakresem zwolnienia może zostać objęte także wykorzystanie energii elektrycznej do zasilania automatyki i paneli kontrolnych w zakresie: związanym z elektrodami dogrzewu, piecem do podgrzania części formujących, uszlachetniaczem na gorąco, odprężarkami i czynnościami tzw. zimnego końca, z wyłączeniem energii elektrycznej wykorzystywanej do napędzania elementów tej automatyki i paneli oraz energii elektrycznej wykorzystywanej przez tą automatykę i panele w zakresie, w jakim ta automatyka i panele związane są stricte ze sterowaniem silników, przekładników, pomp, wentylatorów itp. urządzeń.
W tym bowiem zakresie zużycie energii elektrycznej następuje w procesie mineralogicznym o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy w związku z art. 2 ust. 4 lit. b Dyrektywy energetycznej.
W pozostałym natomiast zakresie opisane we wniosku czynności i procesy zdaniem Organu nie można zaliczyć do procesów mineralogicznych o których mowa w art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy w związku z art. 2 ust. 4 lit. b Dyrektywy energetycznej. Wynika to z faktu, że energia elektryczna, która miałaby podlegać zwolnieniu posłuży jako „paliwo napędowe” ? do napędu urządzeń i maszyn opisanych we wniosku (silników, przekładników, wentylatorów, pomp, sprężarek itp.) ? co w świetle wskazanego wyżej wyroku C-465/15 wyklucza możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego.
Równocześnie cześć energii elektrycznej służy zasilaniu automatyki i paneli kontrolnych odpowiedzialnych za sterowanie i kontrolę ww. urządzeń napędowych. Jeśli zatem zakresem zwolnienia nie może być objęta energia elektryczna wykorzystywana jako energia napędowa to tym samym zwolnieniu nie podlega energia elektryczna odpowiedzialna za kontrolowanie pracy urządzeń będących poza zakresem zwolnienia.
W przypadku energii elektrycznej wykorzystywanej przez elektrofiltr do ładowania zespołów napięciowych elektrofiltru zauważyć należy, że zużycie energii elektrycznej nie jest związane bezpośrednio z procesem mineralogicznym lecz jest związane z oczyszczaniem spalin, a więc etapem mającym miejsce po procesie mineralogicznym odbywającym się w piecach wannowych. Fakt, że oczyszczone spaliny w części są wtórnie wykorzystywane przez Wnioskodawcę (w tym do ogrzewania pomieszczeń biurowych), nie stanowi przesłanki do objęcia takiego wykorzystania energii elektrycznej zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy. Energia elektryczna nie zostanie bowiem bezpośrednio i natychmiastowo wykorzystana w procesie podlegającym zwolnieniu.
Wobec powyższego zwolnieniem z akcyzy w oparciu o art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy nie może zastać objęta energia elektryczna wykorzystywana przez urządzenia wyszczególnione w pkt 2-6 opisu zdarzenia przyszłego z wyłączeniem tych, które wyżej zaliczono do procesów mineralogicznych w rozumieniu art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy.
Fakt, że wszystkie przedstawione we własnym stanowisku przez Wnioskodawcę czynności składają się na produkcję opakowań szklanych tj. istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poszczególnymi etapami, nie może automatycznie oznaczać, że również wszystkie czynności wykonywane w tychże etapach produkcji winne być uznane za proces mineralogiczny w rozumieniu art. 30 ust. 7a pkt 4 ustawy. Nie można bowiem całej tej działalności Wnioskodawcy dla celów zwolnienia traktować kompleksowo. Takie rozszerzenie zwolnienia wynikającego także z dyrektywy, jako wyjątku od powszechności opodatkowania jest sprzeczne ze ścisłą interpretacją przepisów wprowadzających przywileje podatkowe i może negatywnie wpływać konkurencyjność pomiędzy przedsiębiorstwami, również w wymiarze wspólnego europejskiego rynku.
(?) Celem ustawodawcy unijnego było objęcie zwolnieniem ściśle określonych procesów, a nie określonych przedsiębiorstw, co wynika wprost z art. 2 ust. 4 lit. b dyrektywy 2003/96/WE. Nadto energia elektryczna podlegająca zwolnieniu ma przyczyniać się w sposób bezpośredni do przeprowadzenia konkretnej czynności wyodrębnionej przez ustawodawcę z całego łańcucha produkcyjnego ? procesu mineralogicznego?.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348