Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 15/2019

 

5. Przesłanki cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego – wyrok WSA.

W dniu 7 lutego 2019 r., WSA w Gliwicach wydał wyrok w sprawie III SA/Gl 928/18 w przedmiocie przesłanek cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
W ocenie WSA z treści art. 52 ust. 3 u.p.a. jednoznacznie wynika, że po „ujawnieniu” zaległości podatkowej, posiadacz zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego może „uniknąć” cofnięcia zezwolenia, ale tylko wtedy, jeżeli w terminie 7 dni od dnia ujawnienia zaległości ureguluje (powstałą z mocy prawa) zaległość, a w przypadku gdy ujawnienie nastąpiło poprzez wydanie „decyzji określającej”, gdy dokona tego w terminie 7 dni od doręczenia tej decyzji (tu: decyzji organu podatkowego pierwszej instancji tj. naczelnika urzędu celnego, gdyż to organ pierwszej instancji wydawał decyzje określające).

Z kolei, z dyspozycji § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego wynika, że właściwy naczelnik urzędu skarbowego, przed podjęciem z urzędu decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, wzywa podmiot prowadzący skład podatkowy do usunięcia stwierdzonych uchybień w określonym terminie, o ile charakter stwierdzonych uchybień pozwala na ich usunięcie. Natomiast ww. przepis art. 52 ust. 3 u.p.a., stanowi, że warunkiem od odstąpienia od cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego jest nie tylko zapłata, ale również i 7 dniowy termin, w której zależy jej dokonać.

W związku z powyższym uchybienie w postaci braku zapłaty zaległości podatkowej można usunąć poprzez jej dokonanie, ale jedynie w terminie wskazanym w art. 52 ust. 3 u.p.a., a nie w terminie wynikającym, jak podnosi Spółka, z wezwania organu do usunięcia stwierdzonych uchybień, o którym stanowi § 8 ust. 1rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie działalności w zakresie podatku akcyzowego, z którego wynika, że właściwy naczelnik urzędu skarbowego, przed podjęciem z urzędu decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, wzywa podmiot prowadzący skład podatkowy do usunięcia stwierdzonych uchybień w określonym terminie, o ile charakter stwierdzonych uchybień pozwala na ich usunięcie.

Zapłata zaległości podatkowych dokonana po wezwaniu organu, ale po ustawowym terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego nie stanowiłaby przesłanki do uniknięcia obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia
.
 
 
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60
tel. 618483348