Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 44/2022

 OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

1. Projektowana zmiana sposobów oznaczania wyrobów winiarskich i płynu do papierosów elektronicznych.

W dniu 25 listopada 2021r. do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (dalej określanego jako: „rozporządzenie z dnia 7 czerwca 2019 r.”). Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie nowych wzorów znaków akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych na wyroby winiarskie i płyn do papierosów elektronicznych oraz określa sposób nanoszenia tych znaków akcyzy na opakowania jednostkowe wyrobów.

Dodatkowe sposoby oznaczania banderolami wyrobów winiarskich i płynu do papierosów elektronicznych mają zostać wprowadzone ze względu na niedostateczną precyzję obecnie obowiązujących regulacji, które w szczególności nie uwzględniają faktu, że kształt niektórych opakowań uniemożliwia prawidłowe i trwałe umieszczenie znaków akcyzy. Zmiany, które będą dopuszczały wybór pozycji umieszczania znaków akcyzy na opakowaniach wyrobów winiarskich jak i pojemnikach z płynem do papierosów elektronicznych mają umożliwić nanoszenie banderol w sposób stabilny i trwały oraz zapewniający uzyskanie przyczepności banderoli na całej jej powierzchni.

Przedmiotowe zmiany mają obejmować zmianę opisu do rysunku nr 8, zmodyfikowanie sposobu oznaczania przedstawionego na rysunku nr 5a oraz dodanie nowego sposobu umieszczania znaków akcyzy na rysunku nr 7c w załączniku nr 1 do rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2019 r. Projektowane rozporządzenie zmieniające ma w ten sposób zapewnić m.in. doprecyzowanie sposobu oznaczania opakowań kartonowych zawierających płyn do papierosów elektronicznych, które mają dwa miejsca otwarcia.

Kolejna zmiana przewidziana w projekcie związana jest z elektronizacją otrzymywania znaków akcyzy i dotyczy sposobu podpisywania wstępnego zapotrzebowanie na te znaki, który po zmianach ma być taki, jaki w obecnym stanie prawnym jest dopuszczony dla celów składania wniosków o wydanie banderol. Projektowane przepisy zakładają tym samym możliwość podpisywania wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy przez podmioty obowiązane do ich stosowania oraz składające takie wstępne zapotrzebowanie poprzez portal PUESC również podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań. Nadal będzie możliwe sygnowanie zapotrzebowań w dotychczas przewidywany sposób, tj. kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy certyfikatu celnego.

Wejście w życie przedmiotowego rozporządzenia zmieniającego ma nastąpić w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszika@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50