Serwis Doradztwa Podatkowego

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) ? ustalenie beneficjenta rzeczywistego do dnia 13 lipca 2020 r.

     Ministerstwo finansów w dniu 13 października 2019 r. uruchomiło Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Jest to publiczny rejestr prowadzony przez Ministra Finansów. W rejestrze są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli o osobach fizycznych, które sprawują bezpośrednią kontrolę nad spółkami prawa handlowego.

     Utworzenie przedmiotowego rejestru nakazuje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. W konsekwencji zmianie uległy przepisy ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, które nakładają na spółki handlowe obowiązek zgłoszenia do Rejestru (CRBR) beneficjentów rzeczywistych.

     W związku z wybuchem epidemii koronawirusa Ministerstwo Finansów przesunęło ustalony wcześniej termin rejestracji w CRBR z dnia 13 kwietnia 2020 r. na 13 lipca 2020 r. Za brak umieszczenia, przekazania w Rejestrze informacji o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad Spółką do w/w terminu grozi kara do miliona złotych.

     Spółki, które mają obowiązek zgłaszać i aktualizować informacje w rejestrze, to:

  • spółki jawne,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki proste spółki akcyjne,
  • spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych).

     Obowiązek zgłoszenia informacji do CRBR nie dotyczy spółek zagranicznych, które są zarejestrowane w KRS i prowadzą działalność w Polsce w formie oddziału.

Należy podkreślić, że Spółka postawiona w stan likwidacji lub upadłości nie jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia informacji oraz aktualizacji zgłoszenia w CRBR.

 

Ustalenie beneficjenta rzeczywistego

Zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub osobę fizyczną lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna, w tym:

 

a) beneficjent rzeczywisty osoby prawnej:

w przypadku klienta będącego osobą prawną inną niż spółka, której papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym podlegającym wymogom ujawniania informacji wynikającym z przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadającym im przepisom prawa państwa trzeciego:

  • osobę fizyczną będącą udziałowcem lub akcjonariuszem klienta, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej, ? osobę fizyczną dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym klienta, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osobę fizyczną sprawującą kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji klienta, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie klienta, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
  • osobę fizyczną sprawującą kontrolę nad klientem poprzez posiadanie w stosunku do tej osoby prawnej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395, 398 i 650),
  • lub osobę fizyczną zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w tiret pierwszym, drugim, trzecim i czwartym oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, beneficjent rzeczywisty trustu

w przypadku klienta będącego trustem: ? założyciela, ? powiernika, ? nadzorcę, jeżeli został ustanowiony, ? beneficjenta, ? inną osobę sprawującą kontrolę nad trustem,

 

b) beneficjent rzeczywisty w działalności gospodarczej

w przypadku klienta będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wobec którego nie stwierdzono przesłanek lub okoliczności mogących wskazywać na fakt sprawowania kontroli nad nim przez inną osobę fizyczną lub osoby fizyczne, przyjmuje się, że taki klient jest jednocześnie beneficjentem rzeczywistym.

 

c) beneficjent rzeczywisty w fundacji

Ustawa nie reguluje kwestii zgłoszenia do rejestru fundacji, lecz odsyła nas do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r., która wskazuje, iż kryteria dotyczące trustów stosuje się odpowiednio do fundacji prywatnych, a zatem podmioty prawne takie jak fundacje i porozumienia prawne podobne do trustów powinny podlegać tym samym wymogom. Zgodnie z powyższym za beneficjenta rzeczywistego fundacji uznać można osobę fizyczną będącą fundatorem, nadzorcą, beneficjenta fundacji lub inne osoby sprawujące kontrolę nad fundacją.

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Skontaktuj się z naszą redakcją