Serwis Doradztwa Podatkowego

Co stanowi u wspólnika spółki komandytowej w likwidacji będącego jej komandytariuszem, podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z fizycznym podziałem majątku spółki w związku z przeniesieniem na jego rzecz przedsiębiorstwa spółki tytułem podziału majątku w ramach postępowania likwidacyjnego spółki?

U wspólnika spółki w związku z fizycznym podziałem majątku spółki, dochód (podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych) stanowić będzie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z uwzględnieniem art. 19 ustawy, pomniejszona o wydatki na objęcie udziału w spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika tej spółki przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

W zakresie fizycznego podziału majątku spółki likwidowanej między wspólników spółki, wskazać należy, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c w związku z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych (z tytułu udziału w zysku osób prawnych) jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki. Jest to przychód alokowany w źródle kapitały pieniężne, ponadto jest to przychód uznany za przychód z tytułu udziału w zysku osoby prawnej. Jak stanowi bowiem art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki.

Wskazać należy, że przy ustalaniu wysokości przychodu z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki należy uwzględnić art. 17 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym, przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19. Przepis art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przy ustalaniu wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy należy co do zasady uwzględniać ich wartość rynkową.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

W tym zakresie należy wskazać także na art. 13 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej ustawy, do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie zaś do art. 13 ust. 2 pkt 4 powołanej ustawy, jeżeli udziały w spółce komandytowej lub spółce jawnej zostały nabyte lub objęte przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, przychód wspólnika z tytułu likwidacji spółki pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy zmienianej w art. 1 albo art. 5 ustawy zmienianej w art. 2 część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowując, u wspólnika spółki w związku z fizycznym podziałem majątku spółki, dochód (podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych) stanowić będzie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z uwzględnieniem art. 19 ustawy, pomniejszona o wydatki na objęcie udziału w spółce oraz o określoną zgodnie z art. 8 ustawy część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika tej spółki przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją