Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy data sprzedaży na fakturze ma wpływ na moment potrącenia kosztu?

Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych data sprzedaży wykazana na fakturze nie ma znaczenia, które w sposób bezpośredni (podstawowy) miałoby wpływ na prawo i moment potrącenia kosztów uzyskania przychodów.

Data sprzedaży na fakturze określa moment wykonania usługi lub dostawy towarów. Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych data sprzedaży wykazana na fakturze nie ma znaczenia, które w sposób bezpośredni (podstawowy) miałoby wpływ na prawo i moment potrącenia kosztów uzyskania przychodów. Znaczenia takiego – dla celów amortyzacji podatkowej – nie ma także data sprzedaży wykazana na fakturach inwestycyjnych. Nie oznacza to jednak „przyzwolenia” na brak rzetelności obcych zewnętrznych dowodów księgowych stanowiących podstawę do ujmowania kosztów w księgach rachunkowych.

Na prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu poniesionych wydatków wpływ ma bowiem ich związek z uzyskaniem przychodów (zachowaniem, zabezpieczeniem ich źródła). O momencie potrącenia tych kosztów (zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów) decyduje rodzaj związku kosztów uzyskania przychodów z przychodami.

W przypadku związku bezpośredniego koszty te – zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – są potrącalne (zaliczane do kosztów uzyskania przychodów) w roku podatkowym w którym zostały osiągnięte im przychody.

W przypadku zaś związku innego niż bezpośredni (pośredniego) koszty ty – zgodnie z art. 15 ust. 4d tej ustawy – są potrącalne (zaliczane do kosztów uzyskania przychodów) w dacie ich poniesienia, tzn. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jak z powyższego wynika, prawo oraz moment zaliczenia wydatków (kosztów) do kosztów uzyskania przychodów nie ma bezpośredniego związku z datą sprzedaży wykazaną na fakturze (prawidłowością bądź brakiem prawidłowości w wykazanej dacie sprzedaży). Należy jednak wskazać, że podatnik co do zasady powinien dążyć do tego, aby podstawą zapisów księgowych były dokumenty odzwierciedlające stan rzeczywisty, tzn. rzetelne dokumenty księgowe.

Należy także wskazać, że koszty wynikające z otrzymanej faktury (dokumentujące nabycie towarów i usług) mogą być zaliczone do kosztów bilansowych i kosztów uzyskania przychodów, a także stanowić element wartości początkowej środków trwałych – co do zasady – w momencie, w którym te towary i usługi zostały już nabyte.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją