Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy fundacja będąca wspólnikiem spółki komandytowej może przekazać swoją część zysku spółki na kapitał zapasowy tej spółki i korzystać ze zwolnienia CIT?

     Czy w opisanym w tytule przypadku fundacja będzie obowiązana odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? Czy może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 czerwca 2020 r. (0111-KDIB1-3.4010.106.2020.2.MBD), w której organ, odnosząc się do zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zajął następujące stanowisko: ?Użycie przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop sformułowania „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że przeznaczenie dochodów podatnika na realizację innych celów nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia tego dochodu od opodatkowania.

     Należy podkreślić, że zwolnienie przedmiotowe o jakim mowa w powołanych wcześniej przepisach, jest wyjątkiem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Z tego względu musi być interpretowane ściśle, zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, z którego ono wynika.

     W zakresie identyfikacji pojęcia „przeznaczać” zasadne jest odwołanie się do definicji słownikowej tego pojęcia. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN, „przeznaczać” to określić z góry cel, któremu coś ma służyć, przekazać coś dla kogoś, na czyjś użytek, na czyjąś korzyść.

     Wobec powyższego podjęcie uchwały przez wspólników spółki komandytowej o przekazaniu zysku na kapitał zapasowy tej spółki powoduje, że zysk zostaje przeznaczony na użytek czy korzyść spółki komandytowej. Zysk, zasilając kapitały spółki komandytowej, służy przede wszystkim finansowaniu potrzeb spółki i to spółka ma prawo dysponować środkami zgromadzonymi na swoich kapitałach.

     W powyższym przypadku, przekazanie zysku Fundacji na kapitał zapasowy spółki komandytowej uniemożliwia spełnienie warunku przeznaczenia dochodu Fundacji na jej cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy w związku z art. 17 ust. 1b ustawy. Zysk przypadający na Fundację zostaje w istocie przeznaczony na potrzeby innego podmiotu, a w takim przypadku nawet jego późniejsza faktyczna wypłata na rzecz Fundacji, na podstawie roszczenia i wydatkowanie na cele statutowe nie może uprawniać do skorzystania ze zwolnienia.

     Powyższe należy uznać za zgodne z powszechnie akceptowanym poglądem, że przepisy dotyczące ulg i zwolnień powinny być interpretowane w sposób ścisły. W takim przypadku, podejmowana przez wspólników spółki komandytowej uchwała o podziale (przeznaczeniu) zysku za dany rok podatkowy, powinna uwzględniać to, że jeden ze wspólników jako powołany do realizacji określonych celów statutowych preferowanych przez ustawodawcę, (uprawniających do ewentualnego zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT), powinien móc swoją część zysku przeznaczyć, a także mieć faktyczną możliwość jego wydatkowania na preferowane cele, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca?.

     W związku z powyższym należy przyjąć, że przekazanie zysku spółki, której fundacja jest wspólnikiem, na kapitał zapasowy tejże spółki skutkuje tym, że [przychód ten nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją