Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy opłaty za przejazd autostradą i opłaty za parkingi stanowią koszt podatkowy w związku z używaniem przez pracowników samochodów prywatnych na cele służbowe?

Kosztami podróży służbowych prywatnymi samochodami pracowników, rozliczanymi w ramach limitu „kilometrówki”, są także opłaty za autostrady/parkingi.

Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:

  1. w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
  2. w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej tzw. kilometrówkę. Chodzi tu o kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu. Warunkiem ujęcia ww. wydatków w kosztach podatkowych w ramach limitu „kilometrówki” jest prowadzenie ewidencji przebiegu tych pojazdów. Jej brak skutkuje tym, że podatnik nie może zaliczyć ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organy podatkowe wyrażają pogląd, zgodnie z którym, że kosztami podróży służbowych prywatnymi samochodami pracowników, rozliczanymi w ramach limitu „kilometrówki”, są także opłaty za autostrady/parkingi. Zatem, jeżeli pracodawca poza „kilometrówką” zwróci pracownikowi koszty przejazdu autostradami/postoju na parkingach, to tych wydatków nie zaliczy do kosztów podatkowych Tak wynika np. z:

  1. interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 29 października 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.334.2018.4.AT: „(…) opłaty za przejazd autostradą i opłaty za parkingi wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu, są to wydatki dotyczące eksploatacji samochodu osobowego (…). (…) Skoro wydatki z tytułu opłat za przejazd autostradą i opłat za parkingi stanowią wydatki z tytułu używania dla potrzeb pracowników w celu odbycia podróży służbowej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika, to podatnik jest i będzie zobowiązany uwzględniać je w ewidencji przebiegu tego pojazdu i rozliczać w ramach wynikającego z niej limitu. (…)”.
  2. interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 21 maja 2020 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.111.2020.2.SK: „(…) Kosztami związanymi z używaniem samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika, w celu odbycia podróży służbowej, są koszty posługiwania się tym samochodem, wykorzystywania go. Oznacza to, że do kosztów z tytułu odbycia podróży służbowej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika zaliczane są wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.”
  3. podobnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.333.2017.1.KP, wydatki na parkingi stanowią wydatki z tytułu używania samochodu na potrzeby działalności gospodarczej. Oznacza to, że mieszczą się one w limicie wydatków ustalonym na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.
  4. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 października 2020 r. (I SA/Sz 514/20): „Dodatkowe koszty, takie jak: opłaty za autostradę, opłaty parkingowe, opłaty za przeprawy promowe czy płatne mosty wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu, są to wydatki dotyczące używania samochodu osobowego, a zatem wydatki te objęte są limitem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 30 u.p.d.o.p. i nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją