Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy placówka opiekuńczo-wychowawcza wypłacając podopiecznemu skumulowane na odrębnym rachunku dodatki w wysokości świadczenia wychowawczego wraz z naliczonymi przez bank odsetkami musi pobrać zaliczkę na podatek od tych odsetek?

     Czy w opisanym w tytule przypadku podopieczny placówki opiekuńczo-wychowawczej osiąga z tytułu wypłaconych mu odsetek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 czerwca 2020 r. (0115-KDIT2.4011.217.2020.2.RS), w której organ zajął następujące stanowisko: ?Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca to jednostka organizacyjna Gminy Miasto, prowadzona w formie jednostki budżetowej, posiadająca wydzielone organizacyjnie do realizacji zadań instytucjonalnej pieczy zastępczej trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Placówki opiekuńczo-wychowawcze mają zezwolenie Wojewody na prowadzenie działalności w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą typu socjalizacyjnego i interwencyjnego i są wpisane do rejestru placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jednostki te działają zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

     Wychowankowie na wniosek dyrektora jednostki otrzymują świadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Środki finansowe przesyłane są na konto bankowe „rachunek wyodrębnionych wpływów”, gdzie Wnioskodawca deponuje ww. świadczenia wychowawcze. Jednostka nie ma planu finansowego na ww. świadczenia wychowawcze. Wpływy następują raz w miesiącu, jednostka na podstawie przesłanej listy wychowanków wraz z wysokością przysługującego świadczenia wychowawczego dokonuje księgowań na konta analityczne poszczególnych wychowanków. Również raz w miesiącu bank dokonuje kapitalizacji odsetek na wskazane konto. Całość odsetek naliczonych przez bank jest proporcjonalnie doliczana do sum zgromadzonych na depozytach poszczególnych wychowanków. Zgodnie z regulaminem wewnętrznym jednostki w sprawie postępowania z depozytami pieniężnymi będącymi własnością wychowanków Wnioskodawcy, likwidacja depozytu następuje w momencie opuszczenia placówki przez wychowanka, w momencie uzyskania przez niego pełnoletności oraz zmiany przez wychowanka placówki na inną. Wpłaty Wnioskodawca dokonuje w wysokości zgromadzonych świadczeń wychowawczych i odsetek bankowych na konto wskazane przez wychowanka.

     Zgodnie z art. 80 ust. 1a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1111), rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka do świadczenia, o którym mowa w ust. 1, na każde umieszczone dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwany dalej „dodatkiem wychowawczym”.

     Przyznanie oraz odmowa przyznania świadczeń, dodatków i dofinansowania do wypoczynku, o których mowa w art. 80 ust. 1 i 1a, art. 81, art. 83 i art. 84, następuje w drodze decyzji (art. 88 ust. 4 ww. ustawy).

     Stosownie do art. 113a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, na wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, składany w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce położenia placówki lub ośrodka, na każde umieszczone w tych placówkach i ośrodkach dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przepisy dotyczące dodatku wychowawczego stosuje się odpowiednio.

     Zgodnie z art. 121a ww. ustawy, dodatek, o którym mowa w art. 113a, przeznacza się w szczególności na rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

     W świetle powyższego, jeżeli Wnioskodawca, jako podmiot uprawniony przechowuje świadczenia wychowawcze każdego umieszczonego w placówce dziecka i dolicza proporcjonalnie do sum zgromadzonych na kontach prowadzonych dla poszczególnych wychowanków naliczone przez bank odsetki to zobowiązany jest do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego, stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od stawianych do dyspozycji wychowankom, odsetek bankowych. W związku z tym na Wnioskodawcy ciąży również obowiązek wystawienia rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR?.

     Reasumując należy stwierdzić, że w przedmiotowym przypadku podopieczny placówki osiąga przychód w wysokości wypłaconych mu odsetek. Placówka powinna pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 19% przychodu, a także wykazać ten przychód w deklaracji PIT-8AR.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją