Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy wydatek na zakup psa chroniącego teren może stanowić koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 10 kwietnia 2024 r. wydał interpretację o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.109.2024.2.AG w przedmiocie oceny możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na psa chroniącego teren.

Z wnioskiem o wydanie przedmiotowej interpretacji wystąpił podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowany skalą podatkową. Podatnik zajmuje się produkcją i dystrybucją wierzchniej odzieży roboczej i ochronnej. Wnioskodawca dokonuje modernizacji parku maszynowego potrzebnego do produkcji ubrań i zakupuje nowe maszyny. Z uwagi na znaczną wartość początkową zakupionych środków trwałych potrzebnych do produkcji Podatnik planuje zakup psa obronnego, który będzie pilnował terenu posesji. Podatnik wskazał, iż planuje wydatki na utrzymanie psa takie jak: koszty wyżywienia (w szczególności karma), opieki weterynaryjnej (koszt usługi weterynaryjnej, szczepionki) oraz wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia). Ponadto Podatnik planuje również wydatki związane z tresurą psa. Tresura psa będzie prowadzona w kierunku wyszkolenia go na psa obronnego i taki też będzie jej cel.

Podatnik wskazał, iż wydatki, które są związane z psem, pozwalają na zabezpieczenie źródła przychodów z działalności gospodarczej. Zadaniem psa będzie pilnowanie terenu, na którym znajdują się maszyny i inny sprzęt o wysokiej wartości wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz materiały do produkcji odzieży specjalistycznej. Pozwoli to zabezpieczyć je przed ewentualną kradzieżą tego sprzętu i materiałów.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem czy będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z utrzymaniem psa.

Organ wskazał, iż w przepisach ustawy o PIT nie zawarto wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Dyrektor KIS wskazał, że wydatki związane z zakupem, utrzymaniem psa oraz jego tresurą nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o PIT w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 tej ustawy, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. W tym aspekcie orzekł NSA w wyroku z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3526/16: „Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum”.

Dyrektor KIS uznał, że Podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki związane z zakupem psa, utrzymaniem psa obejmujące koszt wyżywienia, opieki weterynaryjnej, wydatki na akcesoria spacerowe (smycz, obroża, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia) oraz wydatki na jego tresurę. Organ wskazał jednak, iż wspomniane wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w takiej części, w jakiej pies ten będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją