Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy z tytułu utylizacji uszkodzonych towarów należy korygować naliczony podatek od towarów i usług?

W przypadku zniszczenia uszkodzonych towarów, u podatnika nie powstaje obowiązek korekty naliczonego podatku od towarów i usług, jeżeli istnieje uzasadnienie ekonomiczne dla przeprowadzenia utylizacji towarów oraz utylizacja towarów wynika z przyczyn obiektywnie niezależnych od podatnika.

Zagadnienie związane z korektą podatku naliczonego uregulowane zostały w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych wynika, że korekty podatku dokonuje się m.in. w przypadku zmiany przeznaczenia towarów – ze związku z czynnościami opodatkowanymi na związek z czynnościami nieopodatkowanymi (zwolnionymi z tego podatku), lub odwrotnie. Zgodnie z art. 91 ust. 7d powołanej ustawy, w przypadku m.in. towarów handlowych nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podaatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana.

Przeznaczony do utylizacji towar, od którego nabycia odliczono podatek, nie zostanie odprzedany, tj. nie będzie bezpośrednio służył czynnościom opodatkowanym. Nie oznacza to jednak „automatycznie” obowiązku dokonania korekty podatku, odliczonego od zakupu tego towaru.

W ocenie autora, w przypadku zniszczenia uszkodzonych towarów, u podatnika nie powstaje obowiązek korekty naliczonego podatku od towarów i usług, jeżeli istnieje uzasadnienie ekonomiczne dla przeprowadzenia utylizacji towarów oraz utylizacja towarów wynika z przyczyn obiektywnie niezależnych od podatnika.

Pogląd taki wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2016 r., nr ITPP2/443-1200/15/AK: „(…) Przywołać (…) należy orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-37/95 (…), w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia podatku VAT zostaje zachowane. Na zwrócenie uwagi zasługuje zastrzeżenie zawarte w przedmiotowym orzeczeniu, warunkujące zachowanie prawa do odliczenia podatku naliczonego do sytuacji, w których zniszczenie towaru nastąpiło z powodów pozostających poza kontrolą podatnika.

Jeżeli zatem utrata/zniszczenie nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez podatnika, to nie ma podstaw dokonania korekty podatku naliczonego, natomiast jeżeli utrata/zniszczenie towaru nastąpiło z przyczyn zawinionych przez podatnika, należy dokonać korekty podatku naliczonego. (…)”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją