Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy złożenie w terminie zawiadomienia ZAW-NR, ale do niewłaściwego organu zostanie uznane za skuteczne?

     Czy w przypadku gdy podatnik zawiadomi w terminie o dokonaniu płatności na rachunek spoza „białej listy”, ale niewłaściwy organ podatkowy, to uniknie sankcji w postaci wyłączenia wydatku z kosztu uzyskania przychodu.

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 stycznia 2020 r. (0111-KDIB1-2.4010.481.2019.2.ANK). Jak stwierdził Organ: ?(?) przedmiotem zainteresowania spółki jest interpretacja art. 15d ust. 4 u.p.d.o.p., w sytuacji gdy zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie zostanie złożone do naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy dla wystawcy faktury.

      (?) Jak słusznie zauważył Wnioskodawca, na stronie Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja/wykaz-podatnikow-vat/q-a-wykaz-podatnikow-vat/ znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wykazu podatników VAT.

     W odpowiedzi na pytanie 16 wskazano, że naczelnik, który otrzyma zawiadomienie o zleceniu przelewu na rachunek, którego nie ma na wykazie podatników VAT, a nie będzie właściwy dla wystawcy faktury, przekaże takie zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

     Zauważyć należy, że organy podatkowe działają w takiej sytuacji na podstawie stosownych przepisów Ordynacji podatkowej.

     Zgodnie z art. 170 § 1 Ordynacji Podatkowej, jeżeli organ podatkowy, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie.

     Jednocześnie w myśl art. 170 § 2 Ordynacji Podatkowej, podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu.

     Wprawdzie powyższa zasada odnosi się bezpośrednio do pism w postępowaniu podatkowym (chodzi o podania, wnioski itp.), to jednak biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej odpowiedź Ministerstwa Finansów należy ją również przyjąć w odniesieniu do zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ZAW-Nr), o którym mowa w art. 117ba § 3 Ordynacji Podatkowej.

     Zatem w sytuacji, gdy Wnioskodawca działał z najwyższą starannością, ale z powodu błędu lub niezawinionych przez niego okoliczności, zawiadomienie zostanie przesłane w wymaganym terminie 3 dni, ale do niewłaściwego dla wystawcy faktury urzędu skarbowego, omyłka taka nie spowoduje negatywnych następstw dla podatnika.

     Tym samym stanowisko, zgodnie z którym Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszt w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 Ustawy VAT, gdy prześle w wymaganym terminie zawiadomienie, o którym mowa w art. 15d ust. 4 Ustawy CIT, również gdy zrobi to do urzędu skarbowego niewłaściwego dla wystawcy faktury ? należało uznać za prawidłowe?.

     Reasumując należy uznać że złożenie w terminie poprawnego zgłoszenia ZAW-NR, ale do niewłaściwego organu będzie uznane za skuteczne i podatnik będzie mógł zaliczyć wydatek do KUP. Należy jednocześnie zaznaczyć, że obecnie tego typu zawiadomienie składane jest do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, a nie do organu właściwego dla wystawcy faktury.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją