Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego w miejscu zamieszkania pracownika może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanym przez siebie piśmie z dnia 10 czerwca 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1117.2021.1.MKA) uznał, że zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w miejscu zamieszkania pracownika stanowi przychód, który podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej jest pracownikiem etatowym przedsiębiorstwa. Z uwagi na planowaną zmianą pojazdów służbowych, podatnik ma otrzymać do używania w celu wykonywania obowiązków służbowych samochód osobowy o napędzie hybrydowym (silnik benzynowy i elektryczny). W czasie pracy samochód będzie ładowany w miejscu pracy podatnika oraz na stacjach paliw posiadających stacje ładowania prądem elektrycznym. W każdym z tych przypadków zostanie wystawiona faktura przez sprzedawcę benzyny lub prądu na rzecz firmy podatnika. Towar pod postacią paliwa konwencjonalnego lub prądu nabywa firma, w której pracuje podatnik – pojazd służbowy stanowi własność pracodawcy, a podatnik jest jedynie niejako pośrednikiem pomiędzy dostawcą towaru a jego nabywcą.

Pracownik przewiduje możliwość ładowania pojazdu w domu poprzez podłączenie go do gniazdka np. wieczorem lub w nocy (przy udziale licznika prądu zamontowanego przy gniazdku). Wnioskodawca planuje ładowanie pojazdu na cele służbowe tzn. zamierza obciążyć takim kosztem swojego pracodawcę, na co już otrzymał zgodę. Na tej podstawie pracodawca ma zwrócić podatnikowi dokładny koszt zużytego prądu na cele służbowe tj. na podstawie zestawienia miesięcznego poniesionych kosztów na ładowanie.

Pracownik ma być obciążony ryczałtem, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. Na mocy tego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2022 r. wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości 250 zł miesięcznie – dla samochodów o mocy silnika do 60 kW oraz stanowiących pojazd elektryczny lub pojazd napędzany wodorem. Wartość ta dla wszystkich pozostałych samochodów wynosi 400 zł.

Pracownik uznał, iż otrzymany przez niego od pracodawcy zwrot kosztów ładowania pojazdu hybrydowego prądem w jego miejscu zamieszkania stanowi dla niego przychód, zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

W piśmie z dnia 10 czerwca 2022 r. organ zgodził się z podatnikiem i przyznał mu rację co do tego, iż w przedstawionym powyżej stanie faktycznym otrzymany od pracodawcy zwrot kosztów ładowania samochodu służbowego stanowi przychód. Jednocześnie organ stanął na stanowisku, iż przychód ten będzie zwolniony z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., jeżeli spełni przewidziane w tym przepisie warunki tzn. pracownik otrzyma ekwiwalent pieniężny za używany przy wykonywaniu pracy sprzęt, stanowiący własność pracodawcy.

W tej korzystnej dla podatników interpretacji organ zajął odmienne stanowisko, niż w wydanej przez siebie interpretacji w tym zakresie w ubiegłym roku (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.153.2021.1.DJ). Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż w przedmiotowej sprawie pracodawca planuje zwracać pracownikowi koszty na podstawie faktycznie ustalonego zużycia prądu, a nie ryczałtowo – licznik prądu zapewniać będzie możliwość dokładnego określenia zużytego prądu niezbędnego do naładowania pojazdu na cele służbowe.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją