Serwis Doradztwa Podatkowego

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką jako niepowodująca obowiązku zapłaty podatku

W dniu 20 czerwca 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB2-3.4015.65.2023.2.BD w zakresie podatku od spadków i darowizn w sprawie określenia skutków podatkowych otrzymania w drodze darowizny udziału w lokalu mieszkalnym obciążonym hipoteką.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni pozostaje w nieformalnym związku z Panem V. P. (III grupa podatkowa). Pan V. P. nabył na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności z 31 stycznia 2023 r. własność nieruchomości w stanie deweloperskim, stanowiącej lokal mieszkalny. Na ten cel Bank udzielił Panu V. P. kredytu, zabezpieczonego hipoteką umowną. Na dzień złożenia wniosku, dla przedmiotowej nieruchomości nie została jeszcze założona księga wieczysta. Pan V. P. złożył 27 lutego 2023 r. wniosek o wpis w dziale IV nowozakładanej księgi wieczystej – hipoteki.

Pan V. P. i Wnioskodawczyni wspólnymi nakładami wykonali prace wykończeniowe we wskazanym wyżej mieszkaniu. Pan V. P. umową darowizny przekaże udział wynoszący 1/2 części w powyżej opisanej nieruchomości – Wnioskodawczyni, nie przenosząc na obdarowaną swojego zobowiązania jako kredytobiorcy (nie cedując więc kredytu).

W momencie zawarcia umowy darowizny udziału w nieruchomości, nieruchomość ta będzie wciąż obciążona hipoteką. W wyniku planowanej umowy darowizny udziału w nieruchomości nie dojdzie do przejęcia przez Wnioskodawczynię ciężarów czy długów. Ciężarem w postaci hipoteki, będzie natomiast obarczona do kwoty wskazanej we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, sama nieruchomość będąca przedmiotem darowizny, co jest istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy w przedstawionym opisie sprawy na podatniku (Wnioskodawczyni) będzie ciążyć konieczność uiszczenia podatku na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn?

W ocenie Wnioskodawczyni, powstaje obowiązek podatkowy z tytułu umowy darowizny zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadku i darowizn. Jednakże nie dojdzie do powstania zobowiązania podstawowego, bowiem podstawa opodatkowania wyniesie zero. W związku z tym na podatniku nie ciąży konieczność uiszczenia podatku od spadków i darowizn.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe i wskazał, że „(…) opisana umowa darowizna udziału lokalu mieszkalnego będzie podlegała opodatkowaniu, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podstawę opodatkowania należy ustalić zgodnie z art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 tej ustawy.

Ustanowiona na nieruchomości hipoteka stanowić będzie obciążenie, które należy zaliczyć do długów i ciężarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy. Zatem wartość 1/2 części lokalu mieszkalnego, nabyta przez Panią w drodze darowizny, powinna być pomniejszona o 1/2 część kwoty hipoteki.

Zatem skoro w przedmiotowej sprawie – jak wynika z wniosku – wartość hipoteki (przypadająca na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w lokalu mieszkalnym, to podstawa opodatkowania wyniesie zero. Tym samym w omawianej sprawie obowiązek podatkowy co prawda wystąpi, jednak nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. W związku z powyższym nie będzie na Pani ciążył obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia na podstawie darowizny 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją