Serwis Doradztwa Podatkowego

Fundusz specjalny

     Zgodnie z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, fundusze specjalne tworzone są na podstawie odrębnych przepisów. Przykładem takich funduszy może być: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych czy fundusz remontowy tworzony na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

     Szczegółowe zasady tworzenia poszczególnych kapitałów ? funduszy mogą wynikać z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustawy z dnia 15 września 2000 r. ? Kodeks Spółek Handlowych, a także innych ustaw szczególnych. Rodzaj tworzonych funduszy zależny jest od formy prawnej podmiotu tworzącego.

Fundusz w rozumieniu kapitału własnego jest źródłem finansowania działalności podmiotu. Natomiast wśród obcych źródeł finansowania działalności podmiotu (zobowiązań) należy wyróżnić fundusze specjalne. Zgodnie z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.

     Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. fundusze specjalne wykazuje się w bilansie jednostki w grupie zobowiązań krótkoterminowych jako fundusze specjalne.

     Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak:

  1. podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy,
  2. odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu,
  3. (uchylona).

 

Aleksandra Szczęsny

Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych

aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją