Serwis Doradztwa Podatkowego

Jakie są kryteria uznania działalności za rozwojową na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

     Kryteriami uznania działalności za rozwojową na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych są: twórczość, systematyczność oraz innowacyjność.

     Jak stanowi art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

     Zgodnie z pkt 28 art. 4a tej ustawy, prace rozwojowe to ? od dnia 1 października 2018 r. ? prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ? Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.).

     Kryteriami uznania działalności za rozwojową są: twórczość, systematyczność oraz innowacyjność.

     Kryterium twórczego charakteru: kryterium twórczego charakteru (powstanie czegoś nowego, nowy wytwór intelektu, nowe koncepcje, narzędzia, rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika).

     Kryterium systematyczności: kryterium prowadzenia działalności w sposób systematyczny (prowadzenie działalności w sposób metodyczny, zaplanowany, uporządkowany, zgodnie z harmonogramem).

     Kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją