Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy nie przysługuje prawo do stosowania stawki podatku w wysokości 9%?

     W przypadku spółki, która została założona w roku 2018, która miała przedłużony rok podatkowy (rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2019 r.) należy stosować do tego pierwszego roku podatkowego stawkę podatku obowiązującą w 2018 r. w wysokości 15%.

     Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f CIT, wynosi:

  • 19% podstawy opodatkowania,
  • 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych.

     Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2019 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2018 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego stawki podatku według art. 19 ustawy, w brzmieniu dotychczasowym (art. 13 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw).

     W przypadku spółki, która została założona w roku 2018, która miała przedłużony rok podatkowy (rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2019 r.) należy stosować do tego pierwszego roku podatkowego stawkę podatku obowiązującą w 2018 r. w wysokości 15%. (tę stawkę stosują generalnie podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą, w roku rozpoczęcia działalności oraz mali podatnicy).

     Z dniem 1 stycznia 2017 r. wprowadzono stawkę obniżoną 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność ? w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność. Od dnia 1 stycznia 2019 r. wprowadzono dla tych samych podmiotów stawkę podatku 9% (zamiast dotychczasowej 15%). Definicja małego podatnika jest zawarta w art. 4a pkt 10 ustawy. Zgodnie z nią małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro, przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Zmiany stawki nie modyfikują wskazanej wyżej definicji małego podatnika. Ustalenie posiadania tego statusu będzie zatem dokonywane zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Należy przy tym podkreślić, że ustalenie statusu małego podatnika następuje niezależne od wprowadzanej regulacji dotyczącej obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją