Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy potrącić koszt uzyskania przychodu stanowiący podatek od sprzedaży detalicznej?

Podatek od sprzedaży detalicznej jest kosztem podatkowym w roku (miesiącu) w którym zostanie ujęty w księgach rachunkowych.

Podatek od sprzedaży detalicznej jest kosztem uzyskania przychodów w dacie ujęcia go w księgach rachunkowych – jako koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami. Podatek od sprzedaży detalicznej uregulowany został w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnikami tego podatku są sprzedawcy detaliczni, czyli osoby fizyczne, osoby prawne, spółki cywilne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej dokonujące sprzedaży detalicznej. Przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej. Przychodem tym są kwoty otrzymane przez podatnika z tytułu takiej sprzedaży, w tym zaliczki, raty, przedpłaty i zadatki, także w przypadku, gdy kwoty te podatnik otrzymał przed wydaniem towaru.

Ustawodawca dokonał podziału kosztów na pozostające w bezpośrednim związku z przychodami oraz koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, tj. tzw. koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwie, lecz ich poniesienie jest racjonalne i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tego rodzaju kosztem (tj. kosztem innym niż bezpośrednio związany z przychodami) jest podatek od sprzedaży detalicznej, który stanowi element kosztów stałych i który z mocy prawa obowiązany jest uiszczać podatnik prowadzący sprzedaż detaliczną po spełnieniu określonych warunków. Pogląd taki wyrażony został w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 maja 2021 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.144.2021.1.AH: „(…) Tego rodzaju kosztem z całą pewnością jest PoSD, który stanowi element kosztów stałych, który z mocy prawa obowiązany jest uiszczać podatnik prowadzący sprzedaż detaliczną po spełnieniu określonych warunków. (…) W związku z kwalifikacją PoSD jako kosztu uzyskania przychodu niezbędne stało się określenie momentu uznania PoSD za ww. koszt. Stosownie do art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Z kolei art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Powyższa regulacja prawna wskazuje wprost, że w przypadku kosztów podatkowych, które pozostają w pośrednim związku z przychodami, których nie można przypisać do konkretnego przychodu, koszty te w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych należy rozpoznać zgodnie z datą zaksięgowania w księgach rachunkowych. Mając powyższe na uwadze, PoSD należy uznać za koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia tego wydatku w księgach rachunkowych Spółki”

Podsumowując, podatek od sprzedaży detalicznej będzie kosztem podatkowym w roku (miesiącu) w którym zostanie ujęty w księgach rachunkowych.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją