Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy zbywanie nieruchomości należy traktować jak dysponowanie majątkiem prywatnym?

     W sporze o to czy dokonana i planowana sprzedaż działek powstałych z podziału większej działki stanowi wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej powoływanej jako: „ustawa o podatku od towarów i usług”) WSA w Łodzi podzielił argumenty podatnika.

     Wyrok z dnia 12 marca 2020 r. (I SA/Łd 777/19) w sprawie ze skargi na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2019 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.365.2019.2.AP UNP: 797779 potwierdził, że niewłaściwe jest stanowisko organu interpretacyjnego, zgodnie z którym poprzez dokonanie podziałów geodezyjnych nieruchomości, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, wykonanie zjazdu na drogę wewnętrzną z drogi powiatowej nastąpiło stworzenie okoliczności do zarobku na handlu wytworzonym przez podatnika towarem w postaci działek. Organ założył, że we wskazanych warunkach nie może być mowy jedynie o wykonywaniu prawa własności wobec majątku osobistego na potrzeby prywatne, lecz dochodzi do wypełnienia definicji prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Dyrektora KIS, skoro w sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę do uznania skarżącego za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy, to czynność dostawy działek podlega opodatkowaniu, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy.

     Jak wskazywano, Sąd w powołanym na wstępie wyroku zgodził się z oceną przyjętą przez podatnika, że w opisanych okolicznościach organ interpretacyjny wadliwie uznał go za podatnika podatku od towarów i usług jedynie w oparciu o fakt sprzedaży nieruchomości i przy pominięciu sposobu ich nabycia. W szczególności nieprawidłowe było zignorowanie przez Organ, że w momencie nabycia towaru brak było zamiaru częstotliwego wykonywania czynności dostawy towarów, co wyklucza możliwość uznania danego podmiotu za podatnika podatku VAT. Ponadto ? zdaniem WSA ? Organ niezasadnie przyjął, że wykonanie czynności takich, jak podział nieruchomości oraz jej przekształcenie na działki budowlane, a także wykonanie zjazdu z drogi powiatowej na drogę wewnętrzną świadczy o przystosowaniu nieruchomości do sprzedaży, gdyż rezygnacja ze wskazanych działań stanowiłaby nieracjonalny sposób rozporządzania własnym mieniem przez podatnika.

     Kluczowe jest wszakże twierdzenie WSA, że ?[?] brak jest podstaw do przyjęcia, iż podjęcie działań zmierzających do zbycia nieruchomości w sposób możliwy do zrealizowania stanowi automatycznie o podjęciu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami o charakterze zawodowym?.

     W ocenie NSA ?Czynnością taką, w okolicznościach sprawy nie jest na pewno wykonanie zjazdu na drogę wewnętrzną z drogi powiatowej, bowiem dostęp do drogi publicznej jest warunkiem koniecznym do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Podobnie, w realiach niniejszej sprawy samo uzyskanie takiej decyzji, przy braku innych działań cechujących podmioty zajmujące się handlem nieruchomościami nie może skutkować przyjęciem, że skarżący działał jak podmiot prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie. Działania te były bowiem działaniami zmierzającymi do zbycia nieruchomości, ale w ramach dysponowania majątkiem prywatnym.?. Stąd też zdaniem Sądu nie zachodziły przesłanki do zastosowania art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zaś organ dokonał wadliwej wykładni tego przepisu prawa, a w konsekwencji także art. 15 ust. 1 , art. 7 ust. 1 i art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją