Serwis Doradztwa Podatkowego

Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane – projekt nowelizacji ustawy VAT

Ministerstwo Finansów wprowadziło zmiany w projektowanej ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, na mocy której od 1 stycznia 2022 r. ma zacząć obowiązywać Krajowy System e-Faktur (KSeF).

KSeF ma stanowić specjalną platformą do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Faktury, które zostaną ustrukturyzowane, wystawione oraz udostępnione za pomocą KSeF w obrocie gospodarczym będą funkcjonowały jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych występujących już w obrocie. Oznacza to że faktury wystawiane w systemie KSeF będą miały identyczną moc dokumentacyjną co obecnie wystawiane faktury. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w początkowym okresie obowiązywania projektowanych przepisów przedsiębiorcy będą mogli zadecydować, z której formy chcą skorzystać – z papierowej, elektronicznej czy w systemie KSeF. Po upływie okresu przejściowego (prawdopodobnie będzie trwał do 2023 r.) wybór ten jednak nie będzie w pełni dowolny. Faktury ustrukturyzowane będą dostępne wyłącznie za pośrednictwem oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i zgodnie ze wzorem dokumentu elektronicznego.

KSeF ma służyć m.in. do otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych, weryfikowania ich zgodności z wzorem faktury ustrukturyzowanej czy też do analizy i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych.

Podatnicy korzystający z systemu będą zwolnieni z obowiązku samodzielnego archiwizowania faktur elektronicznych. Faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w systemie KSeF przez 10 lat, liczonych od końca roku, w który zostaną wystawione, a jeżeli po tym okresie będzie upływać termin przedawnienia zobowiązania podatkowego – do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. System pozwoli na wyeliminowanie ryzyka zgubienia czy zniszczenia dokumentów oraz zmniejszy liczbę przeprowadzanych kontroli, ponieważ skarbówka będzie mogła weryfikować faktury od razu po wystawieniu ich przez podatnika. Wystawianie nowych ustrukturyzowanych faktur w systemie KSeF wymaga zgody odbiorcy, co ma odbywać się na takich samych zasadach, jakie obowiązują w odniesieniu do faktur elektronicznych.

System wpłynie na przyspieszenie obrotu – do skorzystania z systemu KSeF zachęca szybszy zwrot VAT, który ma nastąpić o 20 dni szybciej, ponieważ termin skróci się z 60 do 40 dni, co będzie wiązało się z koniecznością spełnienia łącznie kilku warunków. Szybszy zwrot VAT został przewidziany dla podatników wystawiających w całym okresie rozliczeniowym wyłącznie ustrukturyzowane faktury zgodne z wzorem. Oprócz tego przedsiębiorca będzie musiał być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT dłużej niż 12 miesięcy. Projekt przewiduje także limit zwrotu, co stanowić ma zabezpieczenie przed nadużyciami. Oprócz tego korzystanie z systemu wiąże się z brakiem konieczności stosowania ogólnych zasad korygowania podstawy opodatkowania, co oznacza, że nie będzie już konieczne posiadanie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie korekty pomiędzy sprzedającym a nabywcą. Faktury będą wydawane według jednego wzorca, co ułatwi korzystanie z systemu. Na koncie przedsiębiorcy widoczne będą wszystkie wystawione faktury w związku z czym każdorazowo będzie miał on możliwość wglądu w ich treść. System będzie stanowił potwierdzenie, że faktura dotarła do kontrahenta, ponieważ umożliwi on sprawdzenie czy nabywca pobrał fakturę, a po stronie kupującego pojawi się sposobność sprawdzenia czy rachunek umieszczony na fakturze znajduje się na białej liście podatników VAT.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją