Serwis Doradztwa Podatkowego

Mechanizm podzielonej płatności a usługi serwisowe

     W dniu 14 stycznia 2021 r. Dyrektor KIS wydał kolejną interpretację indywidualną (0113-KDIPT1-2.4012.790.2020.1.KT), dotyczącą mechanizmu podzielonej płatności w przypadku usług serwisowych.

     O jej wydanie wnioskował podatnik świadczący usługi serwisowe w zakresie naprawy pojazdów. W skład usługi serwisowej wchodziły również użyte materiały (znajdujące się w załączniku nr 15 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r.) oraz robocizna. Sprzedaż dokumentowano fakturami, na których w osobnych pozycjach wyszczególnione były koszty robocizny i koszty materiałów. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku gdy wartość części wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług wchodzących w skład usługi serwisowej przekroczy 15.000,00 zł brutto, faktury wystawione na rzecz kontrahenta powinny zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”.

     W odpowiedzi Organ wskazał w pierwszej kolejności, że skoro przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa serwisowa (naprawa pojazdu), to takie usługi nie zostały wymienione w załączniku nr 15, zatem nie będą objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Organ podkreślił również, iż w takich przypadkach istotne jest rzetelne sporządzenie faktury potwierdzającej wykonanie usługi: ?Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że skoro przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa to wyłącznie ta usługa powinna być wskazana na fakturze jako przedmiot sprzedaży, natomiast ewentualne materiały czy wartość robocizny (tj. wartość poszczególnych składowych danej usługi) może być umieszczona poza elementami obowiązkowymi faktury, jako elementy dodatkowe np. w części informacyjnej faktury lub w osobnym dokumencie np. w kosztorysie. Faktura jest dokumentem sformalizowanym mającym odzwierciedlać faktyczne zaistniałe zdarzenie gospodarcze i faktura nie może wprowadzać w błąd. Tym samym, na fakturze dokumentującej świadczenie usług nie powinny figurować jako przedmiot sprzedaży towary zużyte przy jej świadczeniu, jeśli nie były one przedmiotem odrębnej sprzedaży tylko elementem świadczenia kompleksowego. Elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają znaczenie dowodowe. Umieszczenie zatem na fakturze w osobnych pozycjach jako przedmiot sprzedaży kilku różnych świadczeń może sugerować, że przedmiotem sprzedaży było kilka odrębnych świadczeń, a nie jedno kompleksowe?.

 

Rafał Linka

Młodszy konsultant podatkowy

rafal.linka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją