Serwis Doradztwa Podatkowego

Mechanizm podzielonej płatności – ocena prawidłowości stosowania w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym oraz faktur uregulowanych przelewem odrębnym

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 grudnia 2022 r. wydał interpretację podatkową (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.691.2022.2.JS), w której ocenił prawidłowość stosowania mechanizmu podzielonej płatności w kontekście faktur uregulowanych przelewem zbiorczym oraz faktur uregulowanych przelewem odrębnym w sytuacji, w której dojdzie do pominięcia faktury w zbiorczym przelewie.

Interpretacja dotyczyła Spółki nabywającej towary oraz usługi, na okoliczność czego otrzymującej faktury od swoich dostawców lub usługodawców. Spółka planuje opłacać jednym przelewem (przelew zbiorczy) faktury wystawione przez jednego kontrahenta w okresie nie dłuższym niż miesiąc, stosując w tym celu komunikat przelewu wypełniony zgodnie z art. 108a ust. 3a-3c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, m.in. wskazując w nim, zamiast numerów faktur, okres za który dokonywana jest płatność.

Spółka zakłada możliwość, iż jedna lub więcej faktur wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy zostanie w nim pominięta, co może wynikać np. z nieumyślnej pomyłki osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego, przekazanie przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy czy też z uwagi na wstrzymanie płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości. W takich przypadkach Spółka przewiduje, że pominięta w przelewie zbiorczym faktura zostanie opłacona przez nią przelewem odrębnym, przy użyciu komunikatu przelewu wypełnionego zgodnie z art. 108a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. m.in. wskazując w nim numer opłacanej faktury.

Organ stanął na stanowisku, zgodnie z którym jeżeli w jednym z przyjętych przez Spółkę cykli rozliczeniowych przypadającym w danym miesiącu kalendarzowym, z uwagi na wskazane powyżej okoliczności, Spółka nie uwzględni faktury/faktur wystawionych przez kontrahenta, a więc, ww. faktura/faktury nie będą objęte zbiorczym przelewem płatności, to Spółka w konsekwencji nie będzie miała możliwości dokonania płatności kolejnym zbiorczym przelewem. Oznacza to więc, że każda z faktur, którą w związku z nieumyślną pomyłką nie zostanie uwzględniona w zbiorczym przelewie płatności bądź otrzymana od kontrahenta, po dokonaniu zbiorczej płatności za dany okres, mimo, że faktury te zostały wystawione w okresie, którego dotyczyła już dokonana płatność zbiorcza, powinna zostać rozliczona odrębnie. Tym samym przy dokonywaniu odrębnej zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dotyczącej takiej faktury/faktur, konieczne jest zastosowanie regulacji wynikającej z art. 108a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ wskazał, iż w przypadku wątpliwości co do wystawionej przez danego kontrahenta faktury/faktur i w konsekwencji wstrzymaniu płatności w stosunku do tej faktury/faktur w danym okresie rozliczeniowym, nie można w stosunku do pozostałych faktur (niekwestionowanych przez podatnika) zastosować płatności zbiorczej, o której mowa w art. 108a ust. 3c ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ komunikat przelewu nie obejmowałby wszystkich faktur wystawionych na rzecz spółki przez kontrahenta w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jeżeli zatem komunikat przelewu w mechanizmie podzielonej płatności nie będzie obejmował wszystkich faktur wystawionych na rzecz spółki przez danego kontrahenta w jednym z przyjętych przez spółkę cykli rozliczeniowych, wówczas spółka będzie zobowiązana do dokonania zapłaty za każdą fakturę (objętą obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności) wystawioną na jej rzecz zgodnie z regulacją art. 108a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją