Serwis Doradztwa Podatkowego

Minimalny podatek dochodowy

Najnowsza wersja projektu nowelizacji ustaw podatkowych przewidująca tzw. program Polski Ład trafiła do Sejmu i obecnie jest już po pierwszym czytaniu. Projekt zakłada, iż do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie wprowadzony nowy art. 24ca, który przewiduje tzw. minimalny podatek dochodowy.

Zgodnie z najnowszą wersją projektu podatek będzie dotyczył podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym również podatkowych grup kapitałowych. Podatek będą musiały zapłacić zobowiązane podmioty, które poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1 proc. Projekt ustawy zakłada, że podatek będzie wynosił 10 proc. i będzie kalkulowany rocznie.

Projekt przewiduje wyłączenie z opodatkowania podatników. Nie zostaną nim objęte firmy, które nie posiadają spółek zależnych i których wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Opodatkowanie nie dotyczy także podatników rozpoczynających działalność, przedsiębiorstw finansowych oraz podmiotów dotkniętych nagłym spadkiem przychodów (o minimum 30 proc. rok do roku). Minimalny podatek dochodowy nie dotyczy zatem wyłącznie największych przedsiębiorstw, ale każdego podatnika, który spełni powyższe wymagania. Oznacza to, że planowana zmiana obejmie nie tylko międzynarodowe korporacje, ale również małych i średnich polskich przedsiębiorców, ponieważ ustawa nie uzależnia opodatkowania od wielkości podatnika, przychodów czy formy prawnej. Wprowadzenie podatku miało na celu opodatkowanie firm, dla których generowanie strat stanowi rodzaj optymalizacji podatkowej, ale w rzeczywistości, z uwagi na brak zróżnicowania statusu podatników w zależności od przyczyny generowanych przez nich strat, może dotknąć także spółki znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie generować zysków.

Z punktu widzenia podatnika problematyczną kwestią może okazać się przejście przez długie wyliczenia, opierające się na dwóch matematycznych wzorach. Do podstawy opodatkowania zaliczone zostaną przy tym nie tylko przychody, ale m.in. również koszty usług niematerialnych, poręczeń czy licencji.

W zamierzeniu projektodawcy minimalny podatek dochodowy ma zostać wprowadzony ze względu na planowane zmniejszenie wpływów Narodowego Funduszu Zdrowia w wyniku znacznego obniżenia składki zdrowotnej.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją