Serwis Doradztwa Podatkowego

Możliwość zaliczenia opłaty za studia podyplomowe do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dniem 31 stycznia 2023 r. wydał interpretację indywidualną 0113-KDIPT2-1.4011.993.2022.2.ID w zakresie ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia podyplomowe (studia podyplomowe MBA).

Przedsiębiorca w związku z podjęciem studiów podyplomowych na kierunku MBA otrzymał faktury za: wpisowe, opłatę rekrutacyjną, opłatę za świadectwo studiów podyplomowych w języku angielskim, czesne za studia – rata 1. Studia podyplomowe wiążą się również z wydatkami na pomoce dydaktyczne, takie jak zakup fachowej literatury, zakup czasopism czy też usługi ksero. W ocenie Przedsiębiorcy z uwagi na trudne czasy i stale rosnące koszty dobre zarządzanie oraz lepsze zrozumienie klienta jest bardzo ważne, aby móc nadal prowadzić działalność gospodarczą.

W ocenie Dyrektora KIS aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zatem w świetle przepisów prawa podatkowego istotne jest aby poniesiony wydatek obiektywnie mógł przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. W ocenie zaprezentowanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3499/16 wskazał, że „(…) pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗ skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum„.

Końcowo Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki, tj. opłata za wpisowe, opłata za rekrutację, opłata za świadectwo studiów, opłata za indywidualną organizację studiów (indywidualny tok nauczania), czesne oraz pomoce dydaktyczne – poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych MBA, jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją