Serwis Doradztwa Podatkowego

Możliwość zniszczenia paragonu dokumentującego transakcję, dla której wystawiona zostanie faktura VAT

     W interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2020 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.209.2020.1.JG DKIS zajmował się kwestią możliwości przechowywania faktur w formie elektronicznej oraz niszczenia paragonu fiskalnego dokumentującego transakcję, dla której wystawiona zostanie faktura VAT

     Podatnik określił sytuacje, w których dochodzi do sprzedaży, która pierwotnie ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej (paragon) a następnie otrzymuje żądanie wystawienia faktury do paragonu. Podatnik po odebraniu od nabywcy oryginału wystawionego uprzednio paragonu fiskalnego (kopia paragonu fiskalnego została po zaewidencjonowaniu sprzedaży zapisana w pamięci kasy rejestrującej, a wartość sprzedaży towaru lub usługi, a także kwota podatku ? uwidocznione na paragonie fiskalnym ? zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy rejestrującej wnioskodawcy), wystawiać będzie na kasie rejestrującej fakturę VAT, która pozwalać będzie na identyfikację, do którego paragonu została wystawiona (poprzez powołanie numeru paragonu). Kasa rejestrującą drukować będzie fakturę VAT, o której mowa, w jednym egzemplarzu, który ? jako oryginał ? będzie wręczany nabywcy. Egzemplarz faktury VAT przeznaczony dla Wnioskodawcy nie będzie drukowany, a przechowywany na serwerze należącym do Podatnika w formacie elektronicznym, z uwzględnieniem podziału na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe jego odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność od momentu jego wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

     Zapewniona zostanie oczywiście możliwość bezzwłocznego poboru takiego egzemplarza faktury, a także przetwarzania danych w nim zawartych. Otrzymany od nabywcy oryginał paragonu fiskalnego będzie ? po wręczeniu nabywcy wystawionej faktury ? niezwłocznie niszczony.

     Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy w odniesieniu do kwestii niszczenia paragonu fiskalnego dokumentującego transakcję, dla której wystawiona zostanie faktura VAT, będzie postępował prawidłowo biorąc pod uwagę treść art. 106h ustawy VAT?

     DKIS w wydanej interpretacji indywidualnej potwierdził możliwość niszczenia paragonów, gdy transakcja zostanie uprzednio udokumentowana fakturą, argumentując, że Podatnik zamierza ewidencjonować sprzedaż towarów lub usług za pomocą kasy rejestrującej, przy czym kasa rejestrująca drukować będzie jednocześnie paragon fiskalny oraz fakturę. Paragon fiskalny będzie zawierał numer faktury, a faktura będzie zawierała numer paragonu. Paragon fiskalny wydrukowany z kasy rejestrującej Wnioskodawcy będzie następnie niszczony (kopia paragonu fiskalnego nadal pozostanie w pamięci fiskalnej kasy rejestrującej Wnioskodawcy, a wartość sprzedaży towaru lub usługi, a także kwota podatku ? uwidocznione na paragonie fiskalnym ? zostaną zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy rejestrującej Podatnika). Nabywca będzie otrzymywał zatem wyłącznie fakturę wydrukowaną z kasy rejestrującej. Egzemplarz faktury przeznaczony dla Wnioskodawcy nie będzie drukowany, a przechowywany na serwerze Wnioskodawcy w formacie elektronicznym, z uwzględnieniem podziału na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe jego odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność od momentu jego wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zapewniona zostanie także możliwość bezzwłocznego poboru takiego egzemplarza faktury, a także przetwarzania danych w nim zawartych.

     DKIS ostatecznie uznał, iż dokonując niszczenia paragonu fiskalnego dokumentującego transakcję, dla której wystawiona zostanie przez kasę rejestrującą faktura, Wnioskodawca spełnia warunki przewidziane w art. 106h ustawy.

 

Adrian Kozakiewicz

Radca prawny WA-12458

adrian.kozakiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 63

Skontaktuj się z naszą redakcją