Serwis Doradztwa Podatkowego

Napiwki obowiązkowo doliczane do kwoty zamówienia, a opodatkowanie ich VAT

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 czerwca 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.179.2023.2.LK oraz 0114-KDIP1-3.4012.178.2023.2.MPA.RR omówiona została kwestia odnosząca się do opodatkowania podatkiem od towarów i usług napiwków doliczanych obowiązkowo do kwoty zamówienia.

Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej była kwestia odnosząca się do sytuacji, w której kelnerzy zatrudnieni przez zewnętrzną firmę współpracującą z restauracją otrzymują napiwki będące obowiązkową kwotą doliczaną do zamówienia. W takie sytuacji Dyrektor KIS stwierdził, że kwoty te stanowią opodatkowany obrót po stronie pracodawcy, jak i restauracji. Zatem oba podmioty powinny zapłacić 23% podatek od towarów i usług od kwot przekazywanych napiwków przez klientów restauracji. Dyrektor KIS odniósł się do przekazywanych napiwków jako do dodatkowego świadczenia (wynagrodzenia).

W ocenie Wnioskodawcy napiwki nie powinny stanowić podstawy do naliczenia podatku, ponieważ napiwki nie stanowią wynagrodzenia za jakąkolwiek usługę świadczoną przez Spółkę, czy też restaurację na rzecz klienta. Wnioskodawca odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 3 marca 1994 r. o sygn . akt C-16/93, w świetle którego: „Świadczenie usług jest realizowane za „wynagrodzeniem” w rozumieniu art. 2 ust. 1 szóstej dyrektywy Rady (77/388/EWG) w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych i podlega w związku z tym opodatkowaniu tylko i wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego można mówić o wzajemnym świadczeniu polegającym na tym, że wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę za usługę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługę świadczoną na rzecz usługobiorcy. Powyższe warunki nie są spełnione w przypadku działalności polegającej na wykonywaniu muzyki przy drodze publicznej, za którą nie jest wymagane jakiekolwiek wynagrodzenie, nawet jeżeli muzyk prosi o pieniądze i otrzymuje datki, których wysokość nie jest wyliczana ani nie podlega wyliczeniu.

Dyrektor KIS końcowo jednak stwierdził, że napiwki stanowią obowiązkowy element cenotwórczy kwoty zamówienia w restauracji przez co nie sposób mówić o dobrowolnym wynagrodzeniu za wykonanie usługi gastronomicznej. Dyrektor KIS wskazał dodatkowo, że bez zapłaty ceny powiększonej o napiwek klient nie zostanie obsłużony, co oznacza że obowiązkowe napiwki są więc opodatkowanym elementem wynagrodzenia wchodzącym do podstawy opodatkowania.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją