Serwis Doradztwa Podatkowego

Nieodpłatne przesunięcie samochodu z majątku spółki komandytowej do majątku wspólników a powstanie przychodu

W interpretacji indywidulanej z dnia 26 maja 2023 r. (znak0114-KDIP2-2.4010.159.2023.3.ASK/IN) Dyrektor KIS odniósł się do skutków w podatku dochodowym od osób prawnych podjęcia przez wspólników spółki komandytowej, a zarazem małżonków pozostających we wspólności majątkowej, uchwały wyrażającej zgodę na wycofanie składnika majątkowego (samochodu osobowego) z majątku spółki i przekazanie go na cele osobiste wspólników, w warunkach, gdy wycofanie to nie miało stanowić wypłaty dywidendy, darowizny, ani zmniejszenia wkładu, zaś samochód nie miał być używany nawet na cele mieszane a jedynie osobiste.

Jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji przyczyną podjęcia wskazanej uchwały na podstawie art. 8 § 1, w zw. z art. 103 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej: „k.s.h”) była utrata przydatności pojazdu do wykonywania przez spółkę działalności gospodarczej, a dokładnie stwierdzenie, że zatrzymanie samochodu w majątku spółki prowadziłoby jedynie do zbędnych komplikacji związanych z rozpoznawaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego użytkowania tegoż samochodu przez wspólników i członków ich rodziny. Wspólnicy postanowili zatem zawrzeć umowę nienazwaną, przewidującą nieodpłatne przekazanie pojazdu z masy majątkowej spółki do masy majątkowej wspólników tej spółki, która to umowa miałaby uwolnić spółkę od obowiązków administracyjnych i ubezpieczeniowych względem środka transportu, który nie będzie przez nią już wykorzystywany, oraz od konieczności ewidencjonowania sposobu wykorzystywania pojazdu do celów prywatnych wspólników i członków ich rodziny.

Przedmiotem zapytania zgłoszonego we wniosku o wydanie interpretacji było powstanie w spółce komandytowej obowiązku podatkowego na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „ustawa z dnia 15 lutego 1992 r.”) oraz obowiązku pobrania podatku na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”).

W ocenie wspólników, ponieważ z tytułu przesunięcia samochodu z majątku spółki do majątku wspólników spółka nie uzyska żadnego świadczenia wzajemnego, zatem po jej stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wystąpi w szczególności opodatkowanie w ramach datio in solutum na podstawie art. 14a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., ponieważ na spółce nie ciąży zobowiązanie wobec wspólników np. obowiązek zwrotu pożyczki lub wypłaty dywidendy.

We wskazanej na wstępie interpretacji (znak 0114-KDIP2-2.4010.159.2023.3.ASK/IN) Dyrektor KIS potwierdził zasadność powyższej oceny. W uzasadnieniu interpretacji wskazał m.in., że przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. nie określają wprost, iż przeniesienie praw własności składników majątkowych spółki rodzi po jej stronie przychód podatkowy, na gruncie powołanej ustawy.

Organ podkreślił, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, praw majątkowych lub świadczenia usług jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, przy czym pojęcie „zbycie” nie oznacza tylko umowy sprzedaży w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, w której z jednej strony następuje wydanie rzeczy, a z drugiej zapłata ceny, tj. określonej kwoty pieniężnej. Zaznaczył, iż cena nie zawsze musi być wyrażona w pieniądzu, lecz może przybrać np. postać zwolnienia danego podmiotu (dłużnika) z ciążących na nim zobowiązań wobec innego podmiotu. Wykluczył jednak zastosowanie art. 14a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. z uwagi na brak zobowiązania spółki wobec wspólników. Jednocześnie, ponieważ spółka nie otrzymuje pieniędzy, wartości pieniężnych ani różnic kursowych, Dyrektor KIS wykluczył również powstanie po jej stronie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 powołanej ustawy.

Organ uznał ponadto, iż w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3b w zw. z 14 ust. 1-3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., bowiem spółka nie zbywa odpłatnie składnika majątku w postaci samochodu osobowego, lecz dokonuje przesunięcia z majątku spółki do majątku prywatnego wspólnika nieodpłatnie na mocy uchwały.

Ostatecznie Dyrektor KIS skonstatował zatem, że nieodpłatne przesunięcie samochodu z majątku Spółki do majątku wspólników w spółce komandytowej nie spowoduje powstania przychodu po stronie spółki.

Wypada dodać, że analogiczne stanowisko zawierają m.in. także interpretacje indywidualne znak 0111-KDIB2-3.4015.228.2021.6.ASZ z dnia 14 czerwca 2022 r. i znak 0111-KDIB2-2.4015.137.2022.2.DR z dnia 29 grudnia 2022 r., w których Dyrektor KIS potwierdził brak przychodu po stronie spółki komandytowej z tytułu wycofania z niej i nieodpłatnego przekazania na potrzeby własne wspólników nieruchomości.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją