Serwis Doradztwa Podatkowego

Nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kwoty dopłaty do grupowego ubezpieczenia na życie dla pracowników

Spółka zwróciła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie o wydanie indywidualnej interpretacji dot. wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, wydatków Spółki na polisy ubezpieczeniowe na życie.

Zagadnienia dot. ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zasady opłacania tych składek uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i 2 w związku z art. 20 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. oraz rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. nie kształtują samodzielnie pojęcia przychodu, lecz odsyłają do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i uzależniają włączenie danego świadczenia do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników w pierwszej kolejności od zakwalifikowania go jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych.

Katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, prawodawca enumeratywnie wymienił w § 2 ust. 1 pkt 1-30 ww. rozporządzenia. Wśród przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek, ustawodawca w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia wskazał: korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a podlegające na uprawnieniu do zakupów po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Zatem zgodnie z powyższym aby korzyść materialna przysługująca pracownikowi nie rodziła obowiązku opłacania składek – powinna zostać przyznana pracownikowi na mocy postanowień obowiązującego u pracodawcy układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a także przybrać formę niepieniężną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie z dniem 5 marca 2024 r. wydał decyzję w sprawie o nr DI/200 000/43/189/2024, w której uznał za prawidłowe stanowisko w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kwoty dopłaty do grupowego ubezpieczenia na życie dla pracowników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w wydanej decyzji stwierdził, iż mając na względzie obowiązujące przepisy prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy przyjąć, że finansowana przez Przedsiębiorcę część wynagrodzenia odpowiadająca wkładowi Przedsiębiorcy w zakup grupowego ubezpieczenia na życie pracowników będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 wskazanego w niniejszym artykule rozporządzenia.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją