Serwis Doradztwa Podatkowego

Nowe obowiązki na rynku e-commerce – założenia dyrektywy DAC7

Na mocy dyrektywy Rady 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. (dyrektywa DAC7) państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do zaimplementowania do dnia 31 grudnia 2022 r. przepisów niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy. Przepisy dyrektywy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2023 r. Dyrektywa DAC7 rozszerza istniejące przepisy dotyczące wymiany informacji i współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi o nowe obowiązki sprawozdawcze operatorów platform cyfrowych z Unii Europejskiej, jak i spoza niej.

W dniu 24 lipca 2022 r. zakończył się proces prekonsultacji społecznych w zakresie przepisów dotyczących nowych obowiązków, jakie na wybrane podmioty prowadzące działalność na rynku e-commerce nakłada dyrektywa DAC7.

Zgodnie z art. 5 dyrektywy 2011/16/UE organ współpracujący ma obowiązek przekazać organowi wnioskującemu wszelkie informacje znajdujące się w jego posiadaniu lub uzyskane przez niego w wyniku postępowań administracyjnych, które to informacje wykazują przewidywalny związek ze stosowaniem i egzekwowaniem przepisów krajowych państw członkowskich dotyczących podatków objętych zakresem stosowania tej dyrektywy.

Ze względu na zapobieganie oszustwom podatkowym, uchylaniu się od opodatkowania i unikaniu opodatkowania, sprawozdawczość w zakresie działalności handlowej ma obejmować najem nieruchomości, usługi świadczone osobiście, sprzedaż towarów i najem wszelkich środków transportu. Zakres takiej sprawozdawczości nie będzie obejmować działalności prowadzonej przez sprzedawcę działającego w roli pracownika operatora platformy.

Państwo członkowskie przekazujące innemu państwu członkowskiemu informacje do celów podatkowych będzie zezwalać na wykorzystanie tych informacji do innych celów (o ile jest to dozwolone na mocy prawa krajowego obu państw członkowskich). Dane państwo członkowskie może to zrobić, zezwalając na inne wykorzystanie po otrzymaniu obowiązkowego wniosku drugiego państwa członkowskiego, albo przekazując wszystkim państwom członkowskim wykaz dozwolonych innych celów

W celu uproszczenia przestrzegania przepisów i obniżenia jego kosztów na operatorów platform nałożony zostanie wymóg zgłaszania dochodów uzyskanych przez sprzedawców za pośrednictwem platformy cyfrowej w jednym państwie członkowskim. Zmiany dotkną zatem przede wszystkim operatorów platform cyfrowych, które udostępniają sprzedawcom swoje interfejsy w celu ułatwienia im dotarcia do klientów i realizacji sprzedaży towarów i określonych usług. Pomimo tego, że obowiązek sprawozdawczy spoczywał będzie na operatorach platform cyfrowych przedmiotem raportowania będą dochody uzyskiwane przez poszczególnych sprzedawców. Co istotne, nowy obowiązek sprawozdawczy będzie odnosić się do dochodów sprzedawców realizowanych w obszarze działalności transgranicznej, jak i działalność pozostałej.

Ministerstwo Finansów przewiduje w tym zakresie wprowadzenie określonych sankcji za uchylanie się od wypełniania nowych obowiązków. W ramach projektowanych zmian przewiduje się karę pieniężną od 100 000 zł do 5 000 000 zł lub nawet wykreślenie operatora platformy z rejestru jako podatnika VAT.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją