Serwis Doradztwa Podatkowego

Obowiązek podania przez nabywcę numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych ? nowy obowiązek od dnia 1 lipca br.

     Przepisy ustawy nie określają formy w jakiej ma nastąpić podanie numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

     Od dnia 1 lipca 2020 r. jednym z warunków koniecznym do zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nie tylko dokonanie dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale również podanie przez nabywcę tego numeru dostawcy. Ustawa nie określa jednak sposobu, w jaki nabywca ma przekazać dostawcy swój numer VAT. Z uzasadnienia do ustawy zmieniającej wynika, że:

      ?Nowelizacja art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT polega na dodaniu w nim zapisu dotyczącego obowiązku nabywcy w zakresie podania dostawcy ważnego numeru identyfikacyjnego VAT. Zgodnie z tak projektowanym przepisem jednym z warunków koniecznym do zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów będzie nie tylko dokonanie dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, ale również podanie przez nabywcę tego numeru dostawcy.

Sposób, w jaki nabywca przekaże dostawcy swój numer VAT, przepisy dyrektywy 2018/1910 (oraz – w ślad za nią – projektowanej ustawy o VAT) pozostawiły uznaniu podatników biorących udział w danej transakcji. Będzie to zależne przede wszystkim od przyjętych przez zainteresowane strony metod współpracy i w związku z tym nie podlega żadnym szczególnym formalnym wymogom (na przykład obowiązkowi stosowania szczególnego dokumentu) określonym w ustawodawstwie krajowym.

     Powyższe wskazuje, że można tego dokonać za pomocą dowolnych środków umożliwiających udowodnienie, że wiadomość została odebrana przez dostawcę. W tym względzie wystarczy wymiana poczty elektronicznej. Również fakt, że dostawca podał numer VAT swojego klienta na fakturze, należy uznać jako sposób spełnienia ww. obowiązku.

W odniesieniu do momentu, w którym nabywca musi przekazać informację o swoim numerze VAT – co do zasady i w normalnych okolicznościach obrotu gospodarczego – wiadomość ta powinna być przekazana przed zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, aby móc ocenić, czy podatek VAT od danej transakcji będzie podlegał rozliczeniu czy też nie (gdyż zastosowana zostanie stawka VAT 0%).

Przepisy ustawy nie określają formy w jakiej ma nastąpić podatnie numeru. Przykładowo można podać go w umowie, składanym zamówieniu, w drodze zapytania emailem itp. Innymi słowy najlepiej aby nabywca uczynić to już przed dostawą. Kierując się ponadto uzasadnieniem do ustawy zmieniającej ustawę wskazać należy, że podanie numeru powinno nastąpić najpóźniej przed zdarzeniem powodującym postanie obowiązku podatkowego.

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją