Serwis Doradztwa Podatkowego

Od kiedy zmiana statutu fundacji ma wpływ na prawo do zwolnienia od podatku dochodu?

     Zmiana statutu fundacji, w tym w zakresie skutków podatkowych zwolnienia dochodów fundacji od podatku dochodowego od osób prawnych, wywiera skutek od momentu wpisu w KRS.

     Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

     W postanowieniu z dnia 30 kwietnia 2003 r. (III SW 1/03), Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat charakteru prawnego wpisu do rejestru zmian statutu fundacji. Zdaniem Sądu ?(?) Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zmian statutu fundacji ma charakter konstytutywny, co wynika z art. 11 ust. 2 ustawy o fundacjach, zgodnie z którym zmiana statutu fundacji wymaga wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, przy czym przepisy art. 9 stosuje się odpowiednio. Z kolei według art. 9 ust. 1 ustawy o fundacjach, sąd dokonuje wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego fundacji po stwierdzeniu, że czynności prawne stanowiące podstawę wpisu zostały podjęte przez uprawnioną osobę lub organ i są ważne; postanowienie o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego sąd wydaje ponadto po stwierdzeniu, że cel i statut fundacji są zgodne z przepisami prawa. Zasadą wpisów konstytutywnych jest to, że wpis staje się skuteczny z chwilą jego dokonania w Rejestrze. Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (jednolity tekst: Dz. U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 ze zm.), podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do tego Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru. Nie można w związku z tym podzielić argumentów skargi, że „zdarzeniem konstytutywnym powodującym zmianę celów statutowych Fundacji jest uchwała statutowego organu, a nie wpis do KRS?.

     Z powyższego wynika, że statut jest prawomocny, tzn. obowiązuje od momentu zatwierdzenia go przez KRS, a nie od momentu podjęcia uchwały o przyjęciu (lub o zmianie statutu, jeśli dotyczy to już działającej fundacji) przez fundatora czy inny upoważniony do tego organ. Jest tak zarówno w przypadku nowo rejestrującej się organizacji, jak i wtedy, gdy działająca już organizacja zmienia coś w statucie. Statut w nowym brzmieniu obowiązuje, jest prawomocny od momentu zatwierdzenia go w nowym brzmieniu przez Krajowy Rejestr Sądowy.

     Zmiana statutu fundacji, w tym w zakresie skutków podatkowych zwolnienia dochodów fundacji od podatku dochodowego od osób prawnych, wywiera skutek od momentu wpisu w KRS.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją