Serwis Doradztwa Podatkowego

Odliczanie podatku od towarów i usług z tytułu transakcyjnych WNT w ramach pakietu SLIM VAT 2

W ramach pakietu SLIM VAT 2 zostały zmodyfikowane m.in zasady odliczania podatku od towarów i usług naliczonego od WNT oraz pozostałych zakupów, w przypadku sytuacji w których nabywcą jest podatnik. Niezależnie od terminu otrzymania faktury, rozliczenie podatku należnego jak i naliczonego będzie możliwe w tym samym miesiącu.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego. Z uwagi na planowane zmiany powyższa zasada obowiązywać będzie w odniesieniu do transakcyjnych WNT, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa następujące warunki wynikające z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.:

  • podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
  • podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 18 marca 2021 r. poddał wątpliwości zgodność rozwiązania zawartego w dotychczasowych przepisach a konkretnie w art. 86 ust. 10h ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w związku z czym w ramach pakietu SLIM VAT 2 została wprowadzona w tym zakresie modyfikacja. Po zmianach wynika, że późniejsze otrzymanie faktury upoważnia podatnika do powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego w tytułu tego nabycia. W następstwie tych zmian podatnik będzie wykazywał po raz drugi kwoty podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym w którym podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tego nabycia, przy jednoczesnym pozostawieniu zmniejszonej kwoty podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym upłynął trzymiesięczny termin.

Zastosowane zmiany w ramach pakietu SLIM VAT 2 zaprezentowane zostaną na poniższym przykładzie w celu ich praktycznego zastosowania:

W październiku 20XX r. u podatnika powstaje obowiązek podatkowy z tytułu transakcyjnego WNT, przy czym podatnik nie otrzymał faktury wskazującej na faktyczne nabycie. Mimo jej braku podatnik w pliku JPK_V7M za październik 20XX r. uwzględni podatek należny z tytułu WNT oraz odliczy ten podatek jako naliczony.

W przypadku, gdy podatnik do końca stycznia 20X1 r. nie otrzyma faktury dotyczącej tego WNT, będzie zobowiązany w ramach pliku JPK_V7M za styczeń 20X1 r. do pomniejszenia kwoty podatku naliczonego o podatek odliczony w związku z przedmiotowym WNT.

W związku z nowym brzmieniem art. 86 ust. 10h ustawy z dnia 11 marca 2004 r., gdy podatnik otrzyma fakturę w marcu 20X1 r. (tj. po okresie trzymiesięcznym) będzie mógł zwiększyć w drodze korekty pliku JPK_V7M za październik 20XX r. kwotę podatku naliczonego.

Podsumowując: zgodnie z wprowadzanymi przepisami, rozliczenie na potrzeby powyższego przykładu będzie następujące: w ramach pliku JPK_V7M za październik 20XX r. będzie uwzględniona kwota podatku naliczonego (wykazywana po raz drugi), z kolei w pliku JPK_V7M za styczeń 20X1 r. będzie miało miejsce zmniejszenie kwoty podatku naliczonego.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją