Serwis Doradztwa Podatkowego

Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu spółek kapitałowych

Spółki kapitałowe (spółki z o ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne oraz spółki akcyjne) są podmiotami w których ewentualną odpowiedzialność podatkową mogą ponieść członkowie zarządu. Taki członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności podatkowej pod warunkiem wykazania jednej z tzw. przesłanek bezoperacyjnych. Inaczej niż w spółkach osobowych odpowiedzialność wspólników została tutaj wyłączona.

Zgodnie z art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: „Ordynacja”) za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prostej spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

  1. nie wykazał, że:
    1. we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, albo
    2. niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy,
  2. nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Wobec braku uregulowania „właściwego czasu” w Ordynacji należy stosować art. 21 ust. 1 Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowego który stanowi, że wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zostać złożony w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Przez postępowanie restrukturyzacyjne rozumieć należy postępowanie o zatwierdzenie układu, przypieczone postępowanie układowe, postępowanie układowe lub postępowanie sanacyjne, o których stanowi art. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne.

Jak wskazuje § 1a tego przepisu jeżeli obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstał i istniał wyłącznie w czasie, gdy prowadzona była egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, uznaje się, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu, o którym mowa w § 1 art. 116 Ordynacji. Zgodnie z art. 116 § 2 Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a Ordynacji powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu. Zgodnie ze wskazanymi przepisami na równi z zaległością podatkową będziemy rozumieć m.in. zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub został on zaliczony na poczet zaległości podatkowej albo bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wykaże, że nie nastąpiło to z jego winy oraz wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobranych nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 52a Ordynacji).

 

Konrad Skreczko

konrad.skreczko@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją