Serwis Doradztwa Podatkowego

Określenie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku

     Dnia 7 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą określenia skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku.

     W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni jest jednym ze spadkobierców po zmarłym mężu. Oprócz Wnioskodawczyni po Jej mężu, dziedziczą na podstawie ustawy, dzieci w wysokości po 1/4 części. Wnioskodawczyni, jako współwłaściciel nieruchomości, składającej się z działek o powierzchni 3,47 ha, zamierza swój udział (wynoszący 1/12 spadku) w ww. nieruchomości, sprzedać na rzecz osoby trzeciej. Podany udział w nieruchomości, Wnioskodawczyni zamierza sprzedać do dnia 30 czerwca 2020 r.

     Jak wskazał organ w uzasadnieniu stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. ? Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086, z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Jak wynika z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ? do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

     Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje więc wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Natomiast, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, należą do majątku odrębnego (chyba, że spadkodawca inaczej postanowił).

     Wnioskodawczyni we wniosku nie wskazała, że zawierała z mężem umowy majątkowe, zatem należy podkreślić, że spadek (w skład którego wchodziły udziały w gospodarstwie rolnym, składające się z działek o powierzchni 3,47 ha), który mąż Wnioskodawczyni nabył po swoich rodzicach, nie wszedł do majątku wspólnego małżonków.

     Ponadto organ podkreślił, że stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, z późn. zm.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 i art. 925 ustawy ? Kodeks cywilny, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

     Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, tj. w chwili śmierci jego spadkodawców.

     W świetle powyższego stwierdzić należy, że przy sprzedaży przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od momentu nabycia przez spadkodawcę. Jak wskazano we wniosku spadkodawca (mąż Wnioskodawczyni) dziedziczył na podstawie ustawy w następujący sposób:

  • w dniu 24 lipca 2006 r. ? udział nabyty w drodze spadku po zmarłym SN (ojcu spadkodawcy),
  • w dniu 6 sierpnia 2006 r. ? udział nabyty w drodze spadku po zmarłej HN (matce spadkodawcy).

     Wobec powyższego, pięcioletni okres od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę (męża Wnioskodawczyni) przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął w dniu 31 grudnia 2011 r.

     Zatem, planowana w 2020 r. sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości (gospodarstwie rolnym), nabytego w 2006 r. przez spadkodawcę (męża Wnioskodawczyni), nie będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę.

     Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że nienastępująca w wykonywaniu działalności gospodarczej sprzedaż w 2020 r., udziału w nieruchomości złożonej z działek wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które Wnioskodawczyni nabyła w spadku po mężu, nie będzie stanowiła dla Niej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż udziału w ww. nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę. Termin pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 5 ww. ustawy, w opisanym przypadku minął, bowiem jak wskazano we wniosku spadkodawca był współwłaścicielem nieruchomości od 2006 r. Zatem, podatek od sprzedaży ww. nieruchomości (udziału), a nabytej w drodze spadku po mężu, nie będzie Jej obowiązywać.

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją