Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie czynności dzierżawy gruntów z przeznaczeniem na ogródki działkowe

W dniu 23 sierpnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB3-1.4012.419.2021.2.ASY dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu czynności dzierżawy gruntów z przeznaczeniem na ogródki przydomowe.

Gmina jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Gmina posiada w swoim zasobie grunty, które wydzierżawia na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z przeznaczeniem na ogródki przydomowe, wykorzystywane do uprawy roślin (warzyw, owoców, kwiatów), jak również wykorzystywane na cele rekreacyjne. Pożytki z uprawy przeznaczone są wyłącznie na cele prywatne osób dzierżawiących grunty. Ponadto dzierżawcami gruntu nie są rolnicy dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego, działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze. Z umowy dzierżawy wynika, iż dzierżawca nie może bez zgody Gminy wznosić na dzierżawionych gruntach budynków oraz zmieniać przeznaczenia przedmiotu umowy. W umowach dzierżawy gruntu na cele związane z prowadzeniem ogródka, szczegółowy opis sposobu korzystania z gruntu będzie uzależniony od celu określonego przez dzierżawcę.

Z uwagi na powyższe możliwe będzie niżej wskazane korzystanie przez dzierżawcę z gruntu przeznaczonego na prowadzenie ogródka:

  • prowadzenie ogrodu warzywnego,
  • prowadzenie ogrodu przydomowego służącego uprawie warzyw i owoców,
  • prowadzenie ogrodu przydomowego służącego celom wypoczynkowym oraz gospodarczo-użytkowym,
  • prowadzenie ogrodu przydomowego w formie zieleni urządzonej (trawnik, rabaty kwiatowe, skalniaki itp.),
  • prowadzenie ogrodu przydomowego zarówno w formie ogrodu warzywnego, jak również ogrodu w formie zieleni urządzonej oraz ogrodu służącego celom wypoczynkowym i gospodarczo-użytkowym.

Ponadto Gmina wskazała, że z uwagi na fakt, iż celem dzierżawy terenu pod ogródek będzie m.in. cel rekreacyjny, nie można wykluczyć możliwości wykorzystania gruntu w celach rozrywkowych, rozumianych jako aktywność związana ze zorganizowaniem prywatnej aktywności dzierżawcy (np. miejsce organizacji prywatnego spotkania towarzyskiego przez dzierżawcę). W opisanym przypadku taka forma celu rozrywkowego nie będzie naruszała istoty umowy. Na dzierżawionych gruntach dzierżawca będzie mógł realizować osobiste zainteresowania i wykorzystywać grunt dla odpoczynku.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku zawarcia umowy dzierżawy gruntów z przeznaczeniem na ogródki przydomowe czynność ta podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o VAT?

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zawarcia umowy dzierżawy gruntów z przeznaczeniem na ogródki przydomowe czynność ta podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o VAT.

DKIS zgodził się ze stanowiskiem Gminy i wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 7 ust. 1 tej ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy – przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W ocenie DKIS dzierżawa wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy dzierżawy mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe).

Ponadto, w ocenie DKIS, decydujące znaczenie w kwestii możliwości zwolnienia od podatku czynności dzierżawy gruntów jest ich faktyczne przeznaczenie przez dzierżawcę oraz wykorzystanie przez niego gruntów na cele rolnicze. Jednocześnie cel ten musi być wskazany jednoznacznie w zawartej umowie dzierżawy.

Warunkiem zastosowania zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień jest łączne spełnienie przesłanek, co do przedmiotu i celu umowy dzierżawy. Podatnik może zatem skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT takiej usługi, jeśli zostanie zawarta umowa dzierżawy gruntu, która w swojej treści zawierać będzie m.in. postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dzierżawiony grunt jest przeznaczony wyłącznie na cele rolnicze.

Celami rolniczymi, w świetle powołanej definicji art. 2 pkt 15 ustawy o VAT, mogą być np. drobne uprawy polowe (np. grządki, drzewa owocowe), co jednak musi jednoznacznie wynikać z postanowień zawartej umowy dzierżawy, niezależnie od zapisów wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że:

  • w umowach dzierżawy gruntu na cele związane z prowadzeniem ogródka, szczegółowy opis sposobu korzystania z gruntu będzie uzależniony od celu określonego przez dzierżawcę,
  • co do zasady umowy nie będą zawierały postanowień, że dzierżawa gruntu z przeznaczeniem pod ogródek może służyć jedynie celom rolniczym; ewentualne zastrzeżenie, że grunt ma być użytkowany w dobrej kulturze rolnej, będzie dotyczyło jedynie przypadków, w których dzierżawca w sposób jednoznaczny zadeklaruje, iż dzierżawa ma służyć prowadzeniu tylko i wyłącznie ogrodu warzywnego,
  • celem dzierżawy terenu pod ogródek będzie m.in. cel rekreacyjny.

Zatem w niniejszej sprawie grunt, stanowiący przedmiot dzierżawy nie jest przeznaczony do wykorzystania wyłącznie na cele rolnicze. Co w konsekwencji powoduje brak możliwości zastosowania w przedmiotowej sprawie zwolnienia od podatku na podstawie ww. § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

Wobec powyższego DKIS wskazał, że dzierżawa gruntów przeznaczonych na ogródki przydomowe, w okolicznościach przedstawionych we wniosku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Tym samym, DKIS uznał stanowisko Gminy, że dzierżawa gruntu z przeznaczeniem na ogródki przydomowe jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług za prawidłowe.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją