Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie dochodów nierezydenta pełniącego funkcję członka zarządu w spółce polskiej

W dniu 19 grudnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0112-KDIL2-1.4011.754.2022.1.KF w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącą opodatkowania dochodów nierezydenta pełniącego funkcję członka zarządu w spółce polskiej.

W stanie faktyczny wskazano, że Wnioskodawca jest obywatelem i rezydentem podatkowym Niemiec. Wraz ze swoją małżonką Wnioskodawca mieszka w Niemczech w nieruchomości, która jest jego własnością. Swój czas prywatny Wnioskodawca spędza głównie w Niemczech, gdzie przede wszystkim prowadzi on swoje życie prywatne i utrzymuje stosunki towarzyskie.

Od 20 grudnia 2018 r. Wnioskodawca był zatrudniony przez niemiecką Spółkę (dalej: „Spółka matka”) w oparciu o umowę o pracę. Spółka matka posiada na terytorium RP spółkę córkę, w której pozostaje jedynym udziałowcem. Od 7 października 2021 r. w drodze uchwały wspólników Spółki córki Wnioskodawca został powołany do pełnienia funkcji jedynego członka zarządu Spółki córki. Uchwała wspólników nie przewidywała wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu. Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie bezpośrednio od Spółki matki na podstawie dotychczas zawartej umowy o pracę.

W 2021 r. Wnioskodawca przebywał w Polsce 16 dni (w okresie od października 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.)

W 2022 r. obecność Wnioskodawcy kształtowała się następująco:

  • w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. – przebywał Pan 30 dni;
  • w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 lipca 2022 r. – przebywał Pan ok. 32-36 dni.

Na podstawie aneksu z 16 listopada 2021 r. do zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Pracodawcą – Spółką matką umowy o pracę, z dniem 1 sierpnia 2022 r. Wnioskodawca został oddelegowany do Polski celem pełnienia funkcji Dyrektora Zarządzającego Spółki córki. Zakres obowiązków Wnioskodawcy koncentruje się przede wszystkim wokół reprezentowania Spółki córki, a także szeroko pojętego zarządzania jej działalnością przy uwzględnieniu przepisów prawa, statutu Spółki córki, regulaminu zarządu, podziału obowiązków i odpowiedzialności w ich aktualnych wersjach oraz instrukcjami i uchwałami Zgromadzenia Wspólników.

Podczas sprawowania funkcji Dyrektora Zarządzającego Spółki córki, Wnioskodawca wykonuje polecenia otrzymane bezpośrednio od Spółki matki.

Z tytułu wykonywania obowiązków Dyrektora Zarządzającego, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie, które wypłacane jest bezpośrednio przez Spółkę matkę na Pana konto prowadzone przez bank w Niemczech. Wskazać ponadto należy, że wszelkie koszty związane z zatrudnieniem Wnioskodawcy, początkowo są ponoszone przez Spółkę matkę, a następnie podlegają zwrotowi przez Spółkę córkę Spółce matce w całości i bez marży. Zasady dotyczące zwrotu kosztów związanych z zatrudnieniem są uregulowane w dodatkowej umowie zawartej pomiędzy Spółką matką a Spółką córką.

Jakkolwiek centrum interesów osobistych Wnioskodawcy znajduje się w Niemczech, z uwagi na oddelegowanie Wnioskodawcy do Polski związane z pełnieniem obowiązków Dyrektora Zarządzającego, od 1 sierpnia 2022 r. większość dni w roku podatkowym (kalendarzowym) Wnioskodawcy spędzi w Polsce, nie wliczając w to przypadków wyjazdów służbowych i okresów urlopowych, podczas których Wnioskodawca będzie przebywał w Niemczech. Podczas oddelegowania Wnioskodawcy żona, a także najbliższa rodzina nie zamierzają się przeprowadzać do Polski, lecz planują w dalszym ciągu pozostać w Niemczech.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do DKIS z następującymi pytaniami:

  1. Do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywanych przez niego obowiązków na podstawie zawartej ze Spółką matką umowy o pracę a także jej aneksu, w świetle przepisów ustawy o PIT?
  2. Jaką stawką PIT powinno być opodatkowane wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę?
  3. Czy na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty podatku PIT od dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywanych przez niego obowiązków na podstawie zawartej ze Spółką matką umowy o pracę a także jej aneksu?
  4. Jeśli obowiązek ten nie ciąży na Wnioskodawcy, czy zobowiązaną do zapłaty podatku PIT jest Spółka córka?

W ocenie Wnioskodawcy „(…) w zakresie pytania nr 1, zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP (tj. mają tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Z kolei, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 4a ustawy o PIT przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Z uwagi na to, że Pana centrum interesów życiowych znajduje się w Niemczech (posiada Pan tam powiązania rodzinne i towarzyskie, a także jest Pan właścicielem nieruchomości, w której stale mieszka), należy przyjąć, że w świetle art. 4 UPO posiada Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech. W konsekwencji opodatkowanie Pana wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu należy rozpatrywać z uwzględnieniem przepisów UPO.

Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 UPO, wynagrodzenia członków rady nadzorczej lub zarządu i inne podobne płatności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w niniejszej sprawie będą to Niemcy) otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej lub zarządzie spółki, mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Przepis art. 16 UPO wskazuje na podstawowe kryterium, które decyduje o tym gdzie otrzymywane dochody powinny być opodatkowane. Kryterium tym jest miejsce siedziby Spółki córki (nie ma przy tym znaczenia gdzie dana osoba wykonuje swoją działalność). Powyższy przepis stanowi więc, że istnieje możliwość, aby wynagrodzenie osób mających miejsce zamieszkania w Niemczech z tytułu członkostwa w zarządzie spółki mającej siedzibę w Polsce było opodatkowane w Polsce.

(…) Pana zdaniem, otrzymywane przez Pana od Spółki matki wynagrodzenie za zarządzanie Spółką córką, mając na względzie czynności jakie wykonywane są przez Pana oraz fakt, iż ostatecznie koszt Pana wynagrodzenia ponosi Spółka córka, powinny być zakwalifikowane w świetle przepisów UPO jako dochody mieszczące się w art. 16 ust. 1 UPO, a w konsekwencji powinny zostać zakwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT.

W Pana ocenie, w zakresie pytania nr 2, w świetle przepisu art. 16 ust. 1 UPO, wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (w tym przypadku w Niemczech) otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie zarządzającej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (w niniejszej sprawie w Polsce).

Zasady opodatkowania tej kategorii przychodów uzyskanych przez nierezydentów w Polsce reguluje przepis art. 29 ustawy o PIT. W myśl przepisu art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów m.in. z działalności określonej w art. 13 pkt 7 (m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów) – pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Mając powyższe przepisy na względzie, Pana zdaniem, Pana wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki córki podlega w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu.

W Pana ocenie, w zakresie pytań nr 3 i nr 4, w świetle przepisów ustawy o PIT, zryczałtowany podatek PIT z tytułu wypłat, o których mowa w przepisie art. 13 pkt 7 ustawy o PIT dokonywanych na rzecz nierezydentów jest pobierany przez płatników.

Stosownie bowiem do treści art. 41 ust. 4 ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, (tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2,4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z kolei przepis art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odnosi się do przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów m.in. z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

Mając na względzie fakt, że nie jest Pan polskim rezydentem podatkowym oraz iż otrzymywane przez Pana wynagrodzenie jest faktycznie wynagrodzeniem za pełnioną przez Pana funkcję członka zarządu w Spółce córce, należy wskazać, że obowiązujące przepisy ustawy o PIT nie nakładają na Pana obowiązku samodzielnego obliczenia i poboru przez Pana zryczałtowanego podatku PIT od otrzymywanego przez Pana wynagrodzenia. Nie istnieje podstawa prawa w obowiązujących przepisach ustawy o PIT, która uprawniałaby lub nakazywałaby Panu pobór tego podatku samodzielnie.

W konsekwencji, mając powyższe przepisy na względzie, jak również fakt, że ostatecznym płatnikiem Pana wynagrodzenia jest Spółka córka, Pana zdaniem, to na Spółce córce ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku PIT od otrzymywanych przez Pana wynagrodzeń. Należy wskazać, że wynagrodzenie technicznie przekazywane jest Panu na Pana rachunek bankowy w Niemczech przez Spółkę matkę. Spółka matka nie ponosi jednak kosztu tego wynagrodzenia, które jest jej w całości zwracane przez Spółkę córkę. Spółka matka pełni jedynie funkcje techniczne, tj. przekazuje Panu wynagrodzenie na Pana niemieckie konto. Zatem, w świetle przepisu art. 41 ust. 4 ustawy o PIT, który powinien znaleźć zastosowanie w niniejszym stanie faktycznym, Spółka córka jako płatnik Pana wynagrodzenia powinna pobierać zryczałtowany podatek PIT od wynagrodzenia otrzymywanego przez Pana”.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją