Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie dywidendy

     Płatnik zryczałtowanego podatku z tytułu wypłaty dywidendy powinien zweryfikować status oraz formę prawną podmiotu, który jest podatnikiem. Sposób opodatkowania przedmiotowego przychodu oraz obowiązek złożenia określonych deklaracji i informacji podatkowych uzależniony jest bowiem od rezydencji dla celów podatkowych oraz od formy prawnej podatnika.

     Wypłacona dywidenda stanowi przychód po stronie wspólnika spółki kapitałowej ? udziałowca (spółka z o.o.) lub akcjonariusza (S.A.). Podatek z tytułu uzyskania przychodu płaci oczywiście podatnik, ale nie bezpośrednio. Zgodnie z przepisami zryczałtowany podatek dochodowy pobiera płatnik w dniu wypłaty dywidendy (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT; art. 41 ust. 1 ustawy o PIT) i wpłaca go:

  • na gruncie ustawy o CIT ? do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę lub inny dochód z udziałów w zyskach osób prawnych;
  • na gruncie ustawy o PIT ? do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

     Generalnie zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z dywidend wynosi 19% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 1 ustawy o CIT; art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Jeżeli jednak dywidenda wypłacana jest na rzecz podmiotu mającego rezydencję podatkową w innym państwie, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła umowę w sprawie unikania podwójnego podatkowania – zastosowanie może znaleźć korzystniejsza stawka opodatkowania lub zwolnienie z opodatkowania, przy czym konieczne będzie uzyskanie od podatnika ważnego certyfikatu rezydencji.

     W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych dywidenda może być zwolniona z opodatkowania. Przychód z tytułu dywidendy będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jeżeli:

  • wypłacającym dywidendę jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP;
  • uzyskującym przychód z dywidendy jest spółka podlegająca w RP lub w innym niż RP państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  • spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

     Powyższe zwolnienie będzie miało zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca przychód z dywidendy posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności – w wysokości co najmniej 10% – nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Dodatkowo, w przypadku gdy dywidendę uzyskuje spółka mająca siedzibę w innym niż RP państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG, dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia:

  • płatnik musi posiadać ważny certyfikat rezydencji tej spółki;
  • płatnik musi dysponować uzyskanym od tej spółki pisemnym oświadczeniem, że spółka ta nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

     Jeżeli podatnikiem jest:

  • osoba fizyczna ? płatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji rocznej PIT-8AR (niezależnie od rezydencji podatkowej takiej osoby), w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania/siedziby/miejsca prowadzenia działalności płatnika wykonuje swoje zadania. Jeżeli podatnikiem jest osoba fizyczna niemająca miejsca zamieszkania w Polsce dodatkowo płatnik musi przesłać podatnikowi oraz złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienną informację podatkową (formularz IFT-1/IFT-R) – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym;
  • osoba prawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP ? płatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji rocznej CIT-6R, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania. Dodatkowo płatnik obowiązany jest przesłać podatnikowi informację CIT-7 ? w terminie przekazania kwoty pobranego podatku;
  • osobą prawną niemającą siedziby lub zarządu na terytorium RP ? płatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji rocznej CIT-10Z, w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Dodatkowo płatnik obowiązany jest do przesłania podatnikowi oraz złożenia w urzędzie skarbowym informacji IFT-2R – w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym (termin ten został przedłużony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia i przesłania niektórych informacji podatkowych, Dz. U. z 2020 r. poz. 563).
  •  

Mikołaj Stelmach

Prawnik, konsultant podatkowy

mikolaj.stelmach@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją