Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług badania materiału biologicznego

     W dniu 6 października 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0114-KDIP4-2.4012.277.2020.3.WH w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług realizowanego świadczenia, tj. badania materiału biologicznego.

     Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca wskazał, że jest podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wnioskodawca zamierza dystrybuować za odpłatnością zestawy do samodzielnego pobrania krwi do przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy będą dokonywać dalszej dystrybucji Zestawów do klientów Aptek będącymi osobami fizycznymi. Wnioskodawca oprócz dystrybucji wyrobów medycznych prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług laboratoryjnych związanych z badaniem materiału biologicznego, w tym usługi laboratoryjne związane z badaniem materiału biologicznego Klientów, oraz poradnię dietetyczną. Wnioskodawca posiada własne laboratorium, w którym przeprowadza badanie dostarczonego materiału biologicznego Klienta. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że usługi polegające na badaniu materiału biologicznego stanowią usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Wnioskodawca jest wpisany do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

     Klient, który dokonał zakupu Produktu w Aptece, może przy pomocy Zastawu dokonać samodzielnego pobrania krwi, a następnie skontaktować się z Wnioskodawcą w celu przekazania materiału biologicznego (próbki). Zestaw do samodzielnego pobrania krwi stanowi wyrób medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Po otrzymaniu próbki z materiałem biologicznym Wnioskodawca wykona na rzecz tego Klienta bez dodatkowej odpłatności badanie materiału biologicznego w laboratorium w oparciu o otrzymany Zestaw. W cenę jaką Apteka płaci za Zestaw wliczone jest świadczenie przeprowadzenia badań laboratoryjnych na rzecz Klienta, które stanowi 3,5% ceny Zestawu. Zlecenie wykonania badania, na podstawie którego Wnioskodawca wykona w laboratorium badanie przesłanej próbki bez dodatkowych odpłatności stanowi element Zestawu, natomiast przedmiotem transakcji jest Zestaw. Z badania bez dodatkowej odpłatności może skorzystać Klient, który nabędzie Zestaw od Apteki.

     Wnioskodawcę nie wiąże z Apteką umowa, z której wynika, że przy zakupie Zestawu przez Klienta jest on informowany przez Aptekę, gdzie i w jaki sposób ma przesłać pobraną próbkę krwi i że może to zrobić nieodpłatnie. Przedmiotowe informacje są zawarte w instrukcji znajdującej się w opakowaniu Zestawu oraz częściowo na opakowaniu Zestawu. Wnioskodawca nie ma wpływu na to, do jakiego laboratorium Klient odda próbkę krwi pobraną za pomocą Zestawu, wobec czego Klient, który nabył Zestaw, ma możliwość samodzielnego wyboru dowolnego laboratorium, które przeprowadzi badanie.

     W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przedstawione w zdarzeniu przyszłym badanie materiału biologicznego w laboratorium przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta, który nabył Zestaw od Apteki, stanowi odpłatną dostawę towarów opodatkowaną 8% stawką podatku lub odpłatne świadczenie usług zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

     W ocenie Wnioskodawcy badanie materiału biologicznego w Jego laboratorium nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Z powyższym stanowiskiem zgodził się DKIS, który wskazał, że w analizowanej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w postaci wyrobu medycznego na który składają się poszczególne elementy, tj. probówka do pobrania krwi, nakłuwacz (lancet), gazik, chusteczka do dezynfekcji, plastry opatrunkowe, strunowy woreczek na zużyte materiały, instrukcja oraz zlecenie wykonania badania.

     DKIS podkreślił, że wykonanie badania materiału biologicznego w laboratorium stanowiące element składowy Zestawu do samodzielnego pobrania krwi stanowi czynność opodatkowaną w momencie nabycia Zestawu przez Aptekę. W konsekwencji późniejsza realizacja wykonania badania materiału biologicznego przez Spółkę nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż obowiązek podatkowy w stosunku do tej czynności powstał w momencie dokonania dostawy towaru w postaci Zestawu do samodzielnego pobrania krwi stanowiącego jako całość wyrób medyczny, na który składa się m.in. wykonanie badania materiału biologicznego. A więc Spółka wykonując badanie materiału biologicznego w laboratorium nie wykonuje odrębnej usługi, która podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT.

     Tym samym, biorąc pod uwagę wskazane w złożonym wniosku informacje DKIS uznał, że badanie materiału biologicznego w laboratorium na rzecz Klienta, który nabył Zestaw od Apteki nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy ani nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. art. 8 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwolnionego z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją