Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie zanieczyszczonego oleju smarowego przeznaczonego do utylizacji

Czy po stronie podatnika, który w związku z zanieczyszczeniem oleju smarowego przekazuje go innemu podmiotowi celem utylizacji powstaje z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym ?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 8 grudnia 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.259.2022.1.JS). Jak wskazał Organ: „(…) w przypadku opisanym w pytaniu nr 8, zanieczyszczenie oleju smarowego przez czynniki zewnętrzne skutkuje koniecznością jego utylizacji. W tej sytuacji, Wnioskodawca będzie przekazywać wyroby akcyzowe podmiotowi zajmującemu się ich utylizacją.

Wymaga zatem zauważenia, w tym przypadku również nie dochodzi do zużycia przez Spółkę jako podmiot zużywający, przedmiotowych olejów smarowych nabytych do celów zwolnionych (do produkcji wyrobów nieakcyzowych). Wnioskodawca dokona natomiast przekazania tych wyrobów innemu podmiotowi – co w świetle art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy uznawane jest za sprzedaż wyrobów akcyzowych. W sprawie będzie mieć zatem miejsce użycie tych wyrobów akcyzowych (olejów smarowych), nabytych do celów zwolnionych, niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do tego zwolnienia – które z kolei stanowi czynność opodatkowaną, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy.

Tym samym, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że w sytuacji opisanej w pytaniu nr 8 utylizacja oleju jest „neutralna podatkowo”.

Podobnie, opisane w pytaniu nr 11 przekazanie oleju odpadowego (zebranego w wyniku awarii infrastruktury, zanieczyszczonego oleju smarowego lub pozostającego w zbiornikach transportowych) o kodzie CN 2710 99 00, do utylizacji innemu podmiotowi – nie będzie objęte zwolnieniem, o którym mowa w § 6 pkt 2 rozporządzenia.

Jak wynika z wniosku, pytanie to odnosi się do sytuacji, w której pierwotnie olej smarowy został zakupiony przez Spółkę do celów zwolnionych, ale wskutek wycieku bądź zanieczyszczenia powstaje olej odpadowy o kodzie CN 2710 99 00 – który staje się bezużyteczny dla Wnioskodawcy i jest traktowany przez niego jako odpad przekazywany do zniszczenia podmiotowi zajmującemu się utylizacją.

Mając zatem na uwadze powyższy opis, stwierdzić należy że w przypadku opisanym w pytaniu nr 11 także nie dochodzi do zużycia przez Spółkę nabywanego oleju smarowego zgodnie z jego przeznaczeniem do celów zwolnionych.

W sprawie będzie mieć natomiast miejsce przekazanie (sprzedaż) wyrobów akcyzowych innemu podmiotowi, stanowiące użycie tych wyrobów akcyzowych przez Spółkę niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy.

W konsekwencji, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że „wydanie spółce zewnętrznej oleju do utylizacji nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w akcyzie”. Przekazanie ww. olejów innemu podmiotowi, w sytuacji, gdy z uwagi na ich zanieczyszczenie nie mogą i nie zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem, stanowi natomiast czynność opodatkowaną na mocy art. 8 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy. Tym samym, przekazanie olejów do utylizacji nie wchodzi w zakres zwolnienia, o którym mowa w § 6 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień w zw. z art. 32 ust. 3 pkt 1-3 i 6-9, art. 32 ust. 5, 6, 12 i 13 oraz art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy”.

Reasumując należy uznać, że wydanie zewnętrznemu podmiotowi zanieczyszczonego oleju smarowego celem jego utylizacji stanowi czynność skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją