Serwis Doradztwa Podatkowego

Podatek dochodowy od odprawy i odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia – założenia programu Polski Ład

Projekt programu Polski Ład zakłada zmiany w zakresie opodatkowania odszkodowań i odpraw. Od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie przepisy przewidujące, iż w przypadku rozwiązania umowy zawartej ze spółką, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub podobny podmiot dysponuje większością głosów, część odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę ma zostać opodatkowana ryczałtową stawką w wysokości 70%.

Nowy przepis nie będzie określał rodzaju umowy, która po stronie podatnika będzie stanowić źródło prawa do uzyskania odprawy lub odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. Projekt przewiduje bowiem, że opodatkowaniu podlegać będą wszystkie kontrakty, a nie jedynie umowa o pracę oraz umowa świadczenia usług zarządzania. Po nowelizacji rodzaj umowy nie będzie miał jednak znaczenia. Ministerstwo Finansów wskazało, iż wskutek takiej zmiany, niezależnie od rodzaju umowy z której wynika odprawa lub odszkodowanie, opodatkowaniu 70-proc. stawką podatku zryczałtowanego będzie podlegać część odprawy lub odszkodowania przekraczająca trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Obecnie obligatoryjną przesłankę opodatkowania tych świadczeń zryczałtowanym 70% podatkiem stanowi określenie ich we właściwej umowie o pracę lub umowie o świadczenie usług zarządzania. Konsekwencją takiego rozwiązania jest fakt, iż w sytuacji, w której prawo podatnika do otrzymania odprawy lub odszkodowania za skrócenie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zarządzania wynika z odrębnych porozumień zawartych przez strony, to nie zostały spełnione wszystkie warunki do zastosowania opodatkowania według stawki 70%, a co za tym idzie powstaje możliwość unikania opodatkowania. W ten sposób, zdaniem Ministerstwa Finansów, niweczony jest sens omawianej regulacji, która miała wpłynąć na zachowania stron takich kontraktów oraz dostosować wysokość odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów.

70% podatek dochodowy wprowadzony został w 2016 r. w celu zapobiegania wypłacaniu wygórowanych odpraw i odszkodowań menadżerom zwalnianym ze spółek, w których Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego posiadają (bezpośrednio lub pośrednio) większość głosów na zgromadzeniu wspólników albo walnym zgromadzeniu.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją