Serwis Doradztwa Podatkowego

Podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej z kapitałów własnych

Podwyższenie kapitału zakładowego metodą kapitalizacji rezerw polega na przesunięciu określonych kwot z innych kapitałów własnych spółki na kapitał zakładowy (art. 260 § 1 i art. 442 KSH) w sytuacji, gdy z ustawy ani ze statutu spółki nie wynikają ograniczenia użycia tych środków na podwyższenie kapitału zakładowego. W odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w kwestii tworzenia kapitałów zapasowych lub rezerwowych art. 154 § 3 KSH stanowi, że kapitał zapasowy spółki powstaje wyłącznie z nadwyżki wartości wkładów ponad wartość nominalną udziałów. W odniesieniu do spółki akcyjnej problem ten reguluje natomiast art. 396 KSH, zgodnie z którym kapitał zapasowy może być utworzony z trzech źródeł:

1)z czystego zysku (obligatoryjnie przelewa się co roku 8% zysku za dany rok obrotowy do chwili, kiedy kapitał zapasowy nie osiągnie jednej trzeciej wielkości kapitału zakładowego);

2)nadwyżki osiągniętej przy emisji akcji z nadwyżki ceny emisyjnej nad ich wartością nominalną;

3)dopłat uiszczonych przez akcjonariuszy z tytułu przyznania im szczególnych uprawnień.

Konsekwencją podwyższenia kapitału zakładowego z kapitałów własnych nie będzie dostarczenie spółce nowych środków finansowych, lecz przesunięcie określonych wartości majątkowych w obrębie pasywów spółki. Źródłem kapitału zgromadzonego w ramach funduszy zapasowych będzie zwykle czysty zysk spółki, tzn. zysk, który w poprzednich latach obrotowych nie został podzielony między wspólników ani rozporządzony w inny sposób.

 

Maciej Sobiech

dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845

maciej.sobiech@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją