Serwis Doradztwa Podatkowego

Pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego a prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 25 listopada 2022 r. wydał interpretację (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.677.2022.2.WN) w zakresie prawa do odliczenia całości podatku od towarów i usług z tytułu wydatków związanych z nabyciem auta, jego adaptacją w związku ze startami w zawodach oraz eksploatacją.

Interpretacja dotyczyła podatnika prowadzącego w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Podatnik jest w trakcie budowy pojazdu, który będzie wykorzystywany na różnego rodzaju zawodach, wyścigach, a także na imprezach okolicznościowych. Będzie to samochód profesjonalny, przygotowany do takiego rodzaju użytkowania (sporty motorowe). Samochód nie został dopuszczony do jazdy na drogach publicznych (jego transport po takich drogach będzie odbywać się na lawecie). Niezależnie od tego pojazd pozostanie zarejestrowany we właściwym urzędzie miasta (jako samochód osobowy) oraz ubezpieczony. Pojazd ma promować działalność podatnika, który wnioskował o wydanie interpretacji – samochód zostanie oklejony logo firmy podatnika oraz logo sponsorów. Po przyjęciu pojazdu do użytkowania, będą ponoszone koszty jego eksploatacji. Podatnik ponadto planuje wykorzystywać pojazd świadcząc usługi przewozów oraz wynajmując go do udziału w zawodach.

Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem: „Czy wydatki na nabycie auta, jego adaptację w związku ze startami w zawodach oraz eksploatację dają podstawę do odliczenia całości VAT wykazanego na fakturach dostawców oraz usługodawców?”.

Zdaniem podatnika w powyższych okolicznościach będzie on mógł odliczyć całość podatku naliczonego z faktur dokumentujących budowę i adaptację bolidu oraz koszty późniejszej eksploatacji (m.in. profesjonalnej obsługi serwisowej, wymiany opon).

Co do zasady podatnicy podatku od towarów i usług mogą odliczać tylko do 50 proc. podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych (art. 86a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Jeżeli jednak pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, można odliczać 100 proc. podatku naliczonego (art. 86a ust. 4).

Organ stanął na stanowisku, zgodnie z którym okoliczności dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, z tytułu której Podatnik jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz wskazanie, że przedmiotowy pojazd będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych, stwierdzić należy, że warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług będą spełnione. Zgodnie z tym przepisem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z nabyciem auta, jego adaptacją w związku ze startami w zawodach oraz eksploatacją, o ile nie wystąpią przesłanki wykluczające to prawo określone w art. 88 tej ustawy. Organ uznał, że skoro pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego i jego transport będzie odbywał się wyłącznie na lawecie, to nie dotyczą go ograniczenia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług wynikające z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług.

Dyrektor KIS wskazał, że jeżeli podatnik w działalności gospodarczej korzysta z aut niespełniających definicji pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o podatku od towarów i usług to w związku z tym może odliczyć całość podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na ich nabycie i eksploatację.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją