Serwis Doradztwa Podatkowego

Prawidłowe przeliczania waluty obcej na złote dla otrzymanej zaliczki uiszczonej w mechanizmie podzielonej płatności

     Dnia 21 maja 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowego przeliczania waluty obcej na złote dla otrzymanej zaliczki uiszczonej w mechanizmie podzielonej płatności.

     W niniejszej sprawie otrzymanie zaliczki w metodzie podzielonej płatności następuje w taki sposób, że kupujący kwotę netto wpłaca na rachunek walutowy, a kwotę podatku VAT wyrażoną w polskich złotych na rachunek w metodzie podzielonej płatności. Przy czym płatność netto w walucie obcej i płatność VAT nie wpływa na rachunki Spółki w tym samym dniu. Zatem w celu ustalenia wartości brutto płatności w mechanizmie podzielonej płatności wyrażonej w walucie obcej należy dokonać przeliczenia kursu waluty obcej na złote zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy. Odnosząc się zatem do zastosowania przez Wnioskodawcę prawidłowego kursu waluty należy wskazać, że w przypadku otrzymania wpłaconej przez kupującego zaliczki w walucie obcej w metodzie podzielonej płatności, przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na złote, należy dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień otrzymania zaliczki od kupującego, zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy.

     Jak podkreślił organ w uzasadnieniu należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy dla otrzymanej zaliczki zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, tj. w dniu otrzymania przez Spółkę od kupującego zaliczki wpłaconej na rachunek w walucie obcej / na rachunek wyrażony w złotych. Odnosząc powyższe na grunt analizowanej sprawie, kwestią zasadniczą dla przeliczenia kwoty wpłaconej przez kontrahenta zaliczki jest w tym przypadku moment otrzymania zaliczki. Jak już wcześniej wskazano, dla przeliczenia kwoty zapłaty przez kontrahenta zaliczki w walucie obcej właściwe jest zastosowanie kursu na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień otrzymania zaliczki ? ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W przedmiotowej sprawie, obie płatności zostały otrzymane przez Spółkę przed dokonaniem dostawy towaru, zatem powstaną dwa odrębne obowiązki podatkowe. Odnosząc się zatem do zastosowania przez Wnioskodawcę prawidłowego kursu waluty należy wskazać, że w analizowanej sprawie będzie to ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień otrzymania zaliczki wpłaconej przez kontrahenta na rachunek walutowy ? zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy.

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją