Serwis Doradztwa Podatkowego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu

     Dnia 21 sierpnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu.

     W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca (będący czynnym podatnikiem VAT) w ramach prowadzonej działalności produkcyjnej planuje nabycie Narzędzia, które będzie wykorzystywane w fabryce Wnioskodawcy do tłoczenia elementów stalowych produkowanych na zamówienie klienta Wnioskodawcy. Transakcja obejmuje nabycie Narzędzia od podmiotu z siedzibą w Hiszpanii, niezarejestrowanego dla celów VAT w Polsce, który wcześniej nabędzie to Narzędzie od dostawcy z Chin. Przepływ towaru w planowanej transakcji będzie następujący:

  • spółka hiszpańska nabędzie Narzędzie od dostawcy z Chin,
  • Wnioskodawca nabędzie Narzędzie od spółki hiszpańskiej,
  • Narzędzie nabyte przez spółkę hiszpańską od dostawcy z Chin będzie przemieszczone bezpośrednio z Chin do Polski, do fabryki Wnioskodawcy.

     Jak wskazano we wniosku za organizację transportu z Chin do fabryki Wnioskodawcy na terytorium Polski odpowiedzialny będzie w całości dostawca z Chin. To on dokona wyboru przewoźnika, będzie się z nim kontaktował, poniesie koszty transportu i to na nim spoczywało będzie ryzyko utraty towaru podczas transportu. Narzędzie przywiezione z Chin będzie objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu w Polsce, a podmiotem dokonującym zgłoszenia towarów do tej procedury będzie Wnioskodawca. W tej sytuacji na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek uiszczenia cła z tytułu importu towarów. W wyniku ustaleń pomiędzy Wnioskodawcą a spółką hiszpańską kwota należnego cła zostanie jednak sfinansowana przez Spółkę hiszpańską. Zarówno Spółka hiszpańska jak i Wnioskodawca nabędą prawo do dysponowania towarem jak właściciel na terytorium Polski. Faktura końcowa na Narzędzie będzie wystawiona przez dostawcę z Chin po zakończeniu transportu. Następnie spółka hiszpańska wystawi fakturę ostateczną na Wnioskodawcę. Prawo do dysponowania narzędziem przejdzie na spółkę hiszpańską i Wnioskodawcę po wystawieniu faktur końcowych przez odpowiednio dostawcę z Chin i spółkę hiszpańską, a więc będzie to miało miejsce w momencie, kiedy Narzędzie będzie znajdowało się już w fabryce Wnioskodawcy w Polsce. Montażu Narzędzia w fabryce Wnioskodawcy będzie dokonywał sam Wnioskodawca ? przedmiotem transakcji nie jest dostawa z montażem, lecz jedynie dostawa towaru, jakim jest Narzędzie.

     Jak wskazał organ w uzasadnieniu: ?Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca (osoba prawna, na której ciąży obowiązek uiszczenia cła w związku ze złożeniem zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu Narzędzia jako importer towarów) jest podatnikiem, stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy. Zatem po stronie Wnioskodawcy, tj. importera Narzędzia, z chwilą powstania długu celnego powstanie obowiązek podatkowy.

     Narzędzie, o którym mowa we wniosku, będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę, tj. Spółka odsprzeda Narzędzie klientowi, według którego specyfikacji Narzędzie zostało zaprojektowane i będzie wykorzystywała to Narzędzie do tłoczenia elementów stalowych na rzecz klienta. Narzędzie nadaje się do produkcji tylko tego jednego elementu, na rzecz jednego klienta, stąd będzie ono odsprzedane klientowi, dla którego Wnioskodawca przeprowadzać będzie produkcję i sprzedawać elementy wytłoczone na tym Narzędziu. Wartość nabytego przez Spółkę Narzędzia będzie uwzględniona przy kalkulacji wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży tego produktu do klienta ostatecznego (na zasadzie naliczenia marży).?

     W podsumowaniu organ wskazał, że: ?W konsekwencji należy stwierdzić, że Wnioskodawca jako importer towarów wykorzystywanych do prowadzonej działalności opodatkowanej (przedmiotowego Narzędzia, służącego Wnioskodawcy do czynności opodatkowanych) będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma dokument celny.

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją